Bıldırcınlarda sinir hasarına nörofilament proteinlerin yanıtı
Response of neuroflament proteins to nerve damage in qualis
- Tez No: 18122
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKER ÇÖTELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
44 6. ÖZET Bu çalışmada; akrilamid toksikasyonu, crush ve cut lezyon ile dejenerasyon geliştirilen siyatik sinir aksonlarında, orta boy nörofilament proteinler ve orta boy nörofilament proteinlerin parçalanma ürünleri ile a-MSH benzeri peptidler arasındaki ilişki incelendi. Çalışmada kullanılan 180 adet dişi bıldırcından (Cuturnix cutur- nix japonica) 120 adedi akrilamid toksikasyonu, 20 adedi crush lezyon, 40 adedi cut lezyon grubunda değerlendirildi. Siyatik sinir homojenatlarından elde edilen sistoskeleton protein ler, SDS poliakrilamid jelde yürütüldü. Nitroselüloz kağıda aktarıldı. Orta boy nörofilament proteini tek başına belirlemek amacı ile değişik immüno lojik yöntemler (ELÎZA) denendi. En uygunu saptandı ve tüm proteinlere bu yöntem uygulandı. Akrilamid toksikasyonu geliştirilen grupta orta boy nörofilament proteinlerin sayısında artış belirlendi. Crush ve cut lezyon gruplarında orta boy nörofilament proteinlerin 24 saatten itibaren tamamen yok oldu ğu gözlendi. Dejenere sinirlerde orta boy nörofilament proteinin parçalan ma ürünü olan a-MSH benzeri peptidlere rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY Response of Neurofilament proteins to nerve damage in Quails In this study, 150 KD neurofilament protein and its breakdown products in related to a-MSH like peptides were investigated in sciatic nerve axon following acrilamide toxication, crush and cut lesions. Total 180 male quails were used. The 120 in acrilamide toxication, the 20 in crush and the 40 in cut lesion group of theese animals were appreciated. Cystoskeleton protein samples prepared from all homojenated sciatic nerves were examined on SDS polyacrylamide gel and transferred to nitrosellulose paper. Different immunological procedurs were applied to determine the single form of the 150 KD neurofilament protein. The most suitable procedure was confirmed and then applied to all proteins. Increasing of the number of 150 KD neurofilament protein was determined in acrilamide toxication group animals. Disappearance of the 150 KD protein in degenerated distal stumps of the crush and cut lesion groups animals was seen after 24 hours. a-MSH like peptides which are the breakdown products of the 150 KD neurofilament protein in degenerated nerves weren't fixed.