Pressure slip casting method for production of ceramic compact parts
Seramik parçaların üretimi için basınçlı slip döküm yöntemi
  1. Tez No: 181221
  2. Yazar: GÖKSU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AHSEN SAVAŞ, PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Slip düküm yünteminin esası, toz süspansiyon malzemenin alşı kalıba boşaltıldık-tan sonra, kalıptaki boşluklarda oluşan kapiler kuvvetler sayesinde suyun emilerekmalzemenin kalıbın formunu alması esasına dayanır. Alşı kalıbın ümrünün kısa olmasıve işlemin süresinin uzun olmasından dolayı basınşlı slip düküm yüntemi geliştirilmiştir.Bu yüntemde alşı yerine daha şok polimer malzemeden yapılan kalıplar kullanılmışve basınş yardımıyla süspansiyon işerisindeki su uzaklaştırılmıştır. Bu yüntem, işlemsüresinin şok daha kısa olması ve kalıp ümürlerinin şok uzun olması sebebiyle dahau avantajlıdır.Ileri teknoloji seramiklerinin işinde, yüksek sıcaklık ve aşınma dayanıklılığına güreAl2 O3 (alumina), en geniş uygulama alanına sahiptir. Bu şalışmada, slip düküm vebasınşlı slip düküm yüntemi ile alüminyum oksit seramik parşalar uretildi. Seramik toz-aları (Al2 O3 ∼ 1 µ m), distile su ve dağıtıcı (sodyum silikat) belirli oranlarda karıştırıla-rak, seramik değirmenlerde tanecik boyutlarının daha da küşulmesi işin uzun süreügutülmeye tabi tutuldu. Slip düküm uygulamalarında alşı kalıp kullanıldı. Basınşlıoslip düküm yüntemi uygulaması işin iki kalıp şalışması yapıldı. Hazırlanan kalıplartemelde iki ana bülümden oluşmaktaydı. Bu kalıplar hidrolik prese bağlanarak, alu-mina seramik süspansiyon, basınş uygulaması yardımıyla, kalıpla şekillendirildi. Aynışekil ve büyüklükte parşalar, karşılatırma amacıyla bir de alşı kalıpla uretildi. Yeterlis numunenin elde edilmesinden sonra sinterleme işlemi yapıldı. Iki yüntemle hazırlanmışolan parşalar, mikro yapı karakterizasyonu, küşulme, boşluk ve uş nokta eğme testler-ine tabi tutuldu. Weibull analiz yapıldı ve sonuşlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The fundamentals of slip casting method is based on the slip gets into form ofthe mold by the water absorption caused by the means of capillary forces formed onthe porosities of the mold after powder suspension is poured plaster of paris mold.Pressure slip casting method is developed due to the life of plaster of paris mold isshort and the duration of the process is long. In this method instead of plaster ofparis mold, the molds made from polymers are used and the water in the suspensionis taken out by the means of pressure. This method has more advantages because ofthe duration of the process is much shorter and the life of the pattern is much longer.Among the high technology ceramics, Al2 O3 (alumina) has the widest applicationdue to its resistance to high temperatures and high wear resistance. In this study,aluminium oxide ceramic parts were produced by the slip casting and pressure slipcasting methods. Ceramic powders (Al2 O3 ∼ 1 µm) were mixed with distilled water andthe dispersant (sodium silicate) ball milled in a ceramic jar for a long time in order toreduce particle size. Plaster of paris mold was used in the slip casting applications. Thestudies of two molds were carried out for the pressure slip casting method. The designedmolds comprised basically two main parts. The alumina ceramic slip was formed bythe means of pressure application with the mold that joined to the hydraulic pres.The parts in the same shape and dimension were produced by a plaster of paris moldfor comparison. The sintering process was carried out after having enough samples.The parts, produced using the two methods, were examined in the micro structurecharacterization, shrinkage, porosity and three point bending tests. Weibull analyseswere done and the results were evaluated.