Synthesis and photopolymerization of new phosphorus containing dental monomers
Yeni fosfor içeren çapraz bağlayıcı dişçilik monomerlerinin sentezi ve ışıkla polimerleşmesi
- Tez No: 181253
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Diş malzemelerinde kullanılmak üzere fosfonat, fosfonik ve karboksilli asitgrupları içeren yeni çapraz bağlayıcı monomerler hazırlandı. Monomerler t-bütil α-bromometil akrilat (TBBr)'den iki farklı metot kullanılarak sentezlendi.lk metot TBBr ile Bisfenol A'in reaksiyonunu, t-bütil gruplarının asit klorürehidrolizini ve asit klorürün dietil hidroksimetil fosfonat ile ester oluşumunu içermektedir.kinci metotta TBBr'nin tetraetil 5,5'-(propan-2,2-dil)bis (2-hidroksi-5,1-fenilen)difosfonat ve tetraetil 2,5-dihidroksi-1,4-fenilen difosfonat ile reaksiyonundan iki yenimonomer sentezlendi. Monomerlerdeki karboksilli asit ester ve fosfonat gruplarınıntrifloroasetik asit ve trimetilsilil bromür ile seçici hidrolizi ile karboksilik ve fosfonik asitiçeren monomerler elde edildi.Ayrıca fosfonat grupları içeren bir 1,6-heptadien monomeri TBBr'nintetraetilmetilen difosfonat ile reaksiyonundan sentezlendi.Sentezlenen monomerlerin fotopolimerizasyon davranışları 2-bis[4-(2-hidroksi-3-metakriloiloksi propiloksi fenil] propan (BisGMA), trietilen glikol dimetakrilat(TEGDMA) ve gliserol dimetakrilat (GDMA) ile 2,2'-dimetoksi-2-fenil asetofenon(DMPA) katalizörlüğünde 40 ºC de Foto Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (Photo-DSC)metoduyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Novel crosslinkers with phosphonate, phosphonic and carboxylic acid functionswere prepared for use in dental materials. The crosslinkers were based on t-butyl α-bromomethacrylate (TBBr) and synthesized by two different methods.The first method involved reaction of TBBr with Bisphenol A, followed byhydrolysis of t-butyl groups to acid chloride, and conversion to ester derivative usingdiethyl hydroxymethyl phosphonate.In the second method, TBBr was reacted with tetraethyl 5,5'-(propane-2,2-diyl)bis(2-hydroxy-5,1-phenylene) diphosphonate and tetraethyl 2,5-dihydroxy-1,4-pheylenediphosphonate to give two new monomers. The selective hydrolysis of the carboxylate andphosphonate groups of the monomers using trifluoroacetic acid and trimethylsilyl bromide(TMSBr) gave carboxylic acid and phosphonic acid containing monomers.A 1,6-heptadiene monomer with phosphonate functional groups was alsosynthesized from the reaction of TBBr and tetraethylmethylene diphosphonate.The photopolymerization behaviors of the synthesized monomers with 2,2-bis[4-(2-hydroxy-3-methacryloyloxy propyloxy) phenyl] propane (BisGMA), triethylene glycoldimethacrylate (TEGDMA) and glycerol dimethacrylate (GDMA) were investigated usingºPhoto-Differential Scanning Calorimetry at 40 C using 2,2?-dimethoxy-2-phenylacetophenone (DMPA) as photoinitiator.