Blind bayesian multiuser detection for impulse radio uwb systems
Pek-geniş bant dürtü radyo sistemler için gözü kapalı çoklu kullanıcı sezimi
  1. Tez No: 181261
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DELİÇ, YRD. DOÇ. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, pek-geniş bant (PGB) dürtü radyo (DR) sistemleri işin güzü kapalıs uu c ouparametre kestirimi ve şoklu kullanıcı sezimi problemleri ele alınmıştır. Sıklık seşimlic s cPGB kanalı, şok sayıda kanal katsayısı ile tanımlanmıştır. Bu yapısı, PGB sistem-c slerinde belirli sorunlara yol aşar. Bu kanal genelde Gauss olmayan gürültüye maruzc uu ukalır ve sıklık seşimlilikle birlikte olumsuz etkiler ortaya şıkarır. Bülümler arasındac c outekrarlar yerine dikey kodlarla yayma yapılmış bir DR PGB vericisi ünerilmiştir. Bus o ssistemde, bahsi geşen güzü kapalı parametre kestirimi ve şoklu kullanıcı sezimi prob-c ou clemleri uş farklı gürültü modeli işin düşunülmüştür : Gauss, dürtün ve Cauchy gürültü.üc uu u c us ü u us u uu uu uEn popüler Bayes kestiricilerinden biri, Gibbs ürnekleyicisi, alıcı tarafında bilinmeyenu oparametreler işin Bayes kestirimlerinin hesaplanması amacıyla kullanılmıştır. Gibbsc sürnekleyicisi, yumuşak-girdi yumuşak-şıktı bir birim oldu˜undan, ünerilen alıcı, kodluo s sc g oPGB sistemi işin turbo şoklu kullanıcı sezim yapısında kullanılmıştır. Bu üzyinelic c s okodşozücü mekanizmada, Gauss ve dürtün gürültü senaryolarında performans iler-cü u u uu uu ulemesi elde edilmiş, Cauchy durumunda ise ürnekleyici yakınsamamıştır. Hem Gauss,s o shem de dürtün gürültü senaryoları işin hata sonuşları karşılaştırmalı olarak verilmiştir.u u uu u c c ss sAyrıca, Gibbs ürnekleyicisinin her iki gürültü tipi işin de bilinmeyen parametrelerio uu u cizleme performansı verilmiştir. Simülasyon sonuşları, Gibbs ürnekleyicisinin sistems u c oparametrelerini sezmede etkili olduˇunu ve ünerilen alıcının birkaş üzyineleme son-g o corasında belirgin performans kazanımı saˇladıˇını güstermektedir. Ayrıca, PGB siste-g g ominde bülümler arasında şarpışmalar olmasını engelleyecek uygun bir tasarımla, birou c smiktar karmaşıklık eklenmesine raˇmen, sistemin sıkı hata gereksinimleri işin uyguns g colduˇu dile getirilmiştir.g s
Özet (Çeviri)
In this thesis, we address the blind parameter estimation and multiuser de-tection problems for impulse radio ultra-wide band (UWB) systems under frequencyselective fading. The frequency selective UWB channel, having a large number of tapscombined with the noise effect, causes certain problems in an UWB system. Thischannel is often subject to non-Gaussian noise, and with frequency selectivity, thereare catastrophic effects. An impulse radio UWB transmitter with orthogonal spreadinginstead of replication along frames is proposed. In this system, the mentioned blind pa-rameter estimation and multiuser detection problems are considered for three differentnoise types, Gaussian, impulsive and Cauchy noise. One of the most popular Bayesianestimators, Gibbs sampler, is employed at the receiver part for calculating the Bayesianestimates of the unknown parameters. Because a Gibbs sampler is a soft-input soft-output module capable of exchanging probabilistic information, the proposed detectoris also employed within a turbo multiuser detection structure for coded UWB systems.Using this iterative decoding mechanism, further performance improvement is obtainedfor Gaussian and impulsive noise scenarios, but the sampler fails to converge for theCauchy case. The bit error rate results for both the Gaussian and impulsive noise casesare given in comparison. Also the tracking performance of the sampler for the unknownparameters are provided for both cases. The simulation results show that the Gibbssampler is effective in estimating the system parameters and that the proposed receiverprovides significant performance gains after a few detection / decoding iterations. Itis also concluded that with a proper system design that avoids inter-frame collisionsand although an amount of complexity is introduced, the system is suitable for tightbit error rate requirements.