Analysis of the Cx32,MPZ and PMP22 mutations in the Turkish Charcot-Marie-Tooth patients
Türkiye'deki Charcot-Marie-Tooth hastalarında Cx32, MPZ, PMP22 genlerinde mutasyon analizi
- Tez No: 181262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BATTALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Her 2500 kişiden birinde görülebilen Charcot-Marie-Tooth hastalığı en yaygınherediter periferik nöropatidir. Klinik bulgulara göre demiyelizan ve aksonal olaraksınıflandırılan hastalık için genetik çalışmalarla 28'den fazla gen ve alt tip belirlenmiştir.Toplumumuzda CMT hastalığının temelini aydınlatmak amacıyla laboratuvarımızdasürdürülen incelemelerin bir devamı olan bu çalışmada toplam 161 CMT ve HNPP hastasıincelenmiştir. Diğer toplumlarda CMT1 hastalarının yüzde 70'inde görülen CMT1Aduplikasyonu hastalarımızın ancak yüzde 41.7'sında saptanmıştır. Bu bulgu, öncekiçalışmalarımızda elde ettiğimiz bulgularla tutarlılık gösterse de istatistiksel olarak Avrupave Amerika topluluklarına oranla oldukça düşüktür. HNPP hastalarında yapılan delesyonincelemesinde ise diğer toplumlarda HNPP hastalarının yüzde 86'sında görülen HNPPdelesyonların hastalarımızın ancak yüzde 66.6'sını etkilediği tespit edilmiştir. Bu sıklıkAvrupa ve Amerika toplumlarına oranla düşük olmakla birlikte aradaki fark istatistikselaçıdan önemli değildir.Bu çalışmada, SSCP ve DNA dizi analizi ile Cx32 geninde biri yeni biri öncedenbildirilmiş iki mutasyon, MPZ geninde önceden bildirilmiş bir polimorfizim ve PMP22geninde iki yeni mutasyon olmak üzere toplamda beş nükleotid değişimi saptanmıştır.Belirlenen mutasyonlar için genotip/fenotip karşılaştırması yapılarak sözkonusudeğişimlerin beklenen fenotiplere neden olduğu gösterilmiştir.Hastalığa neden olan mutasyonların tanımlanması bu hastalarda klinik tanıyıdoğrulayarak klinisyenlerin uygun tedavi yöntemlerini seçmelerinde yardımcı olacaktır.Genetik tanısı gerçekleştirilemeyen hastalarda diğer CMT genlerinin incelenmesi vepatojenik mutasyonların belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, mutasyonların belirlenmesive genotip/fenotip karşılaştırmaları CMT hastalığına neden olan mekanizmalarınbelirlenmesine ışık tutması açısından son derece önemlidir.ii
Özet (Çeviri)
Charcot-Marie-Tooth disease is the most common hereditary peripheral neuropathywith a prevalence rate of one in 2500. Although the disease is classified as demyelinatingand axonal CMT based on clinical investigations, genetic studies revealed more than 28genes and subtypes for both axonal and demyelinating forms.In a total of 161 unrelated CMT patients were analyzed in this study. The incidenceof CMT1A duplication in the Turkish population was found to be significantly lower (41.6per cent) compared to that of other populations (70 per cent). The frequency of the HNPPdeletion was found to be 66.6 per cent. Although this rate is lower than that of otherpopulations (86 per cent), the difference was not statistically significant.In this study, five nucleotide variations were identified; a novel and a previouslyreported mutation in Cx32, a previously reported polymorphism in MPZ and two novelmutations in PMP22. Phenotype/genotype correlations were performed for the identifiedmutations and the observed phenotype of the patients was found to be compatible with themutations they carry.Identification of causative mutations in the patients verifies the clinical diagnosis andleads the clinicians for choosing the therapeutic approach. However, for the patients thatcould not be genetically diagnosed further research is required to identify the pathogenicmutations in other CMT genes. On the other hand, identification of further mutations andgenotype/phenotype correlations are of critical importance and will help elucidation of thepathogenic mechanisms leading to the CMT disease.