Earthquake effects on historical masonry buildings in üsküdar
Üsküdar bölgesindeki tarihi taş binalarda deprem etkileri
  1. Tez No: 181263
  2. Yazar: ORÇUN NAZIM TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Üsküdar çevresinde bulunan tarihi nitelikteki binalarınbelirlenmesi ve bu binalardan elde edilebilen bilgiler ışığında bundan önce yaşanmışdepremler ve diğer dış etkilerden hangi sıklıklarda etkilendiklerinin bulunmasıdır. Bubilgiler yardımıyla bundan sonra yapılacak çalışmalara yardımcı olabilmek ve tarihimirasın korunması için yapılan restorasyon işlerinin muhtemel deprem senaryosuna göreetkili olup olamayacağını görebilmek amacıyla, bu eserlerden tarihi açıdan entanınmışlarından biri olan Üsküdar Kız Kulesinin restorasyon öncesi ve sonrası durumununbilgisayar programı ile statik analizi yapılmıştır.Bu amaçla, Üsküdar çevresindeki tarihi binaların dökümü çıkartılmış, yapılış tarihlerigeçirmiş oldukları tarihsel depremler yangınlar ve diğer etkiler incelenmiş, tablolaroluşturularak grafiksel bir sonuç çıkartılmıştır.Bu tez çalışmasında 1999 İzmit depreminde hasar gören ve 2001 yılında TURESfirması tarafından restore edilen Kız Kulesi'nin, restorasyon öncesi durumu ile mevcutdurumunun statik analiz sonuçları karşılaştırılmış ve mühendislik hizmeti alınarak yapılanbir restorasyon projesinin tarihi eserlerimizin diğer nesillere aktarılması bakımındanyarattığı farklar incelenmiştir.Sonuç olarak, Üsküdar bölgesinde bulunan tarihi taş yapıların geçmiş depremlerdenne kadar etkilendikleri gösterilmiş ve oluşabilecek bir depremde bu tarihi binalarınındurumlarını incelemek için kullanılabilecek analiz yöntemleri gösterilmiştir. Buyöntemlerden biri olan Maco-Modelleme yöntemi ile Kız Kulesinin restorasyon öncesidurumu ve restorasyon sonrası durumu incelenmiş ve restorasyon çalışmasının yarattığıfarklar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, identifying historical masonry structures in Üsküdar areaand according to the known information about their history, revealing the damagesoccurred from the previous earthquakes. For this study, collected information from thelibraries about the historical buildings in Üsküdar area and their history are summarized.From this library study, tables and graphs created showing these buildings damage reportsafter the previous earthquakes and how many times these buildings have been restoratedbecause of these earthquakes.In addition to this, since the library study revealed that these masonry structures havebeen effected from previous earthquakes, Maiden?s Tower which is one of the best knownhistorical building in Üsküdar area has been statically investigated according to thepredicted earthquake scenarios.Furthermore, Maiden?s Tower, which has been damaged from the 1999 İzmitearthquake and restorated at 2001 by TURES firm, supplies a perfect example forrestoration of a masonry structure. This thesis contains information about analysis ofMaiden?s Tower before restoration condition and after restoration condition according tothe architectural surveys of the structure. In this thesis Macro-Modeling analysis ofMaiden?s Tower has been done by using Finite Element Methods.All in all, this thesis with its library study proves that, previous earthquakes damagedmasonry structures in Üsküdar area and these structures are in at risk. Analysis ofMaiden?s Tower before restoration condition showed that macro-modeling approach hasgiven reliable results when compared to the occurred cracks at the structure after the İzmitearthquake. After restoration results showed that by restoration a masonry structure can bestrengthened. This thesis also contains information about analyzing a masonry structure byusing today?s analyze methods and other methods for analyzing masonry structures