Analysis of the behavior of geotextile reinforced slopes with different kinds of foundations, backfills and inclinations with finite elements method
Sonlu elemanlar metodu ile farklı temel, dolgu ve eğimlerde geotekstil donatılı şevlerin davranışının analizi
- Tez No: 181264
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Geotekstiller tüm dünyadaki istinat duvarı ve bent projelerinde ortak bir malzeme olarakgelişme göstermişlerdir. Geotekstillerin bu yaygın kullanımı, binlerce başarılı uygulama,birçok araştırma ve kanıtlanmış ekonomik faydalarının ortaya çıkması ile gerçekleşmiştir.Bu projede üç tip temel, iki tip dolgu ve üç farklı eğimin kombinasyonu olmak üzereonsekiz değişik geotekstil donatılı şev modelinin sonlu elemanlar programı PLAXIS ileanalizi gerçekleştirilmiştir. Analizlerde San, Leshchinsky ve Matsui (1994)'nin yaptığıçalışmada kullandıkları modellerden yola çıkılmıştır. Modelleme sırasında altı düğümnoktalı üçgen elemanlar ve iki boyutlu düzlem şekil değiştirme durumunun geçerli olduğudüşünülmüştür.Dolgu malzemesi Hardening- Soil, temel malzemesi ise Mohr-Coulomb modeline göredizayn edilmiştir. Plaxis programında inşaat aşamasının daha iyi modellemek amacıylageotekstillerin 50 cm. Aralıklarla yerleştirildiği kademeli inşaat yöntemi kullanılmıştır.Ayrıca güvenlik için Phi-c azaltma analizleri yapılmıştır. Tüm bu değişik parametrelerinyapının davranışını nasıl etkiledikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geotextiles have developed into common materials on many retaining wall andembankment projects throughout the world. This widespread acceptance of geotextiles is aresult of thousands of successful installations, many comprehensive research studies, andproven economical benefits derived from their use.In this project, eighteen different analyses of geotextile reinforced slopes with thecombination of three kinds of foundation, two kinds of backfill material and three kinds ofinclination, were conducted by means of finite elements program PLAXIS. In theanalyses, a model similar to the study of San, Leshchinsky and Matsui (1994) is used. Inthis program, six node triangular elements and two dimensional plain strain model is considered.The backfill material is modeled by Hardening soil model and the foundation is modeledby Mohr-Coulomb model. The stage construction method of Plaxis is used in the modeland 50 cm layers were considered during stage construction. Also Phi-c reductionprocedure was carried out for the safety analysis. The effects of using different parametersin the structure were determined.