Numerical analysis of reinforced earth abutments
Donatılı zemin kenarayak yapılarının numerik analizi
  1. Tez No: 181265
  2. Yazar: ONUR EKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, çelik şeritler kullanılarak imal edilen donatılı zemin kenarayakyapılarının numerik analizi üzerinedir. Bu yapıların avantaj ve dezavantajları, gerçekte inşaedilen bir uygulama ile varılan sonuçlar ışığında açıklanmaktadır. İnşa edilen yapının üstyapı ve temel mühendisliği açısından değerlendirmeleri de ayrı olarak sunulmaktadır.Donatılı zemin ile imal edilen kenarayak duvarlarının amacı klasik tipte inşa edilenbetonarme alternatiflerine oranla daha ekonomik ve özellikle problemli zeminlerde vesismik bölgelerde servis yaşamı boyunca etkiyecek yükler ve tecrübe edilebilecekoturmalar altında daha güvenli yapılar üretmektir. Bu duvarlar zemini ana yapı maddesiolarak kullandıkları için toplam ve farklı oturmalara daha iyi uyum göstermektedirler.Bununla birlikte esnek olmaları sebebi ile deprem etkilerini de azaltmaktadırlar. Donatılızemin kenarayak yapılarının üstün yönlerini göstermek amacı ile ?Bozüyük Mekece Yoluİyileştirme Projesi 2. Kısım kapsamındaki? DDY-8 Demiryolu Üst Geçit Projesi elealınmış ve değerlendirilmiştir.Esnek kenarayak yapılarındaki kiriş oturaklarının, duvar panellerine uygulayacağınispeten yüksek ve konsantre yükler altındaki deformasyon değerleri tasarım firmalarındanistenebilmektedir. Numerik metodlar bu isteği karşılayabilecek kabiliyettedir. Sırasıylasonlu farklar ve sonlu elemanlar metodlarını kullanan FLAC ve PLAXIS, bu amaçlaseçilmiştir. ZARAUS programı ile de genel limit denge hali hesapları yapılmıştır.Analizler sonucunda, çelik şeritler kullanılarak imal edilen donatılı zemin stinatyapılarının deplasmanlarının uygulanabilir limitler içerisinde kaldığı görülmüş vedolayısıyla nehir kenarındaki istinat yapılarında, köprü kenarayak ve istinat duvarlarındaözellikle yumuşak zeminlerde ve sismik aktivitenin yüksek olduğu yerlerdekullanımlarının önemli bir avantaj getirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is focused on numerical modeling of reinforced earth abutment walls withstrip reinforcements as well as their working principles, elements, structural analysistechniques, and behaviour under seismic loads. Their advantages and disadvantages as wellas their application on one real structure have been studied. The analysis of the realstructure with superstructural and foundation engineering evaluations is also presented.The purpose of utilizing reinforced soil abutment walls instead of classical reinforcedconcrete structures is to make more economical and safe structures under the exposedloads and settlements experienced during the service life, especially in regions having highseismicity. Since they are more soil like structures, reinforced soil retaining walls canaccommodate differential settlements and reduce earthquake response on the structuralsystem. In order to exhibit the benefits of reinforced earth abutment walls, structuralanalysis are carried out with four different commercial programs ZARAUS, FLAC, andPLAXIS. For the considered case study of DDY-8 Railway Overpass Project in the contentof ?Bozüyük Mekece Improvement Project 2nd Part? their results are compared andcritically evaluated.In flexible reinforced earth structures the deflection of the reinforced earth panelsunder the heavily concentrated loading of beam seats sometimes become the main concernof the clients. FLAC and PLAXIS are especially chosen, since they use different numericalmethods, finite difference and finite elements respectively. Therefore they both have theability to estimate the displacement values of the reinforced earth abutment structure.ZARAUS is used to verify the results by limit state analysis.Structural analysis results of the model study indicate that reinforced soil wall is avery beneficial structural solution as retaining structures of river banks, bridge abutmentsand retaining walls especially when incorporated with soft foundations and high seismicity.