A simulation model for distribution warehouses
Dağıtım depoları için bir simülasyon modeli
  1. Tez No: 181266
  2. Yazar: GÜLİZAR HOYUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı zorlu rekabet ortamında lojistik şirketlerine stratejik ve operasyonelkarar verme süreçlerinde destek sağlamaktır. Bu bakış açısıyla Arena tabanlı birsimülasyon modeli geliştirilmiştir. Model şirketin depolama sistemini ve bu sisteminelemanları arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde anlaması, değişikliklerin sistemüzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde görmesi ve modelin çıktılarına göre sistem üzerindeanında ve uygun değişiklikler gerçekleştirebilmesi için hızlı, esnek ve etkin bir yöntemsunmaktadır.Stratejik kararlar yeni, büyük depoların tasarımı sırasında gerekli slot ve kapı sayılarıile ihtiyaç duyulan iş gücü ve ekipman miktarlarının belirlenmesini içermektedir.Simülasyon modeli operasyonel karar verme sürecinde deponun operasyonelkarakteristiklerinin anlaşılması, vardiyaların planlanması ve depo giriş-çıkış trafiğindeazalma olması halinde fork lift ve iş gücü miktarlarında ihtiyaç duyulacak değişikliklerindeğerlendirilmesi için yararlı bir araçtır. Ayrıca modelden girecek ve çıkacak kamyonsayılarının belirli olduğu saat aralıkları için ekipman ve iş gücü ihtiyaçlarınınaraştırılmasında faydalanılır. Üçüncü parti lojistik şirketi, simülasyon modelininçıktılarından yararlanarak müşterilerinin depolama işlemlerindeki fiyat, kalite ve çeşitlilikkonularındaki beklentilerini daha verimli bir şekilde karşılayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to aid logistics companies in their strategic and operationaldecision making processes in a fierce competition environment. With this point of view, anArena-based simulation model has been developed. This model provides a fast, flexibleand effective method to enable the company to understand its warehousing system and therelationship between system elements comprehensively, recognize the effects of thechanges on the system in detail, and make immediate and appropriate changes within thesystem according to the outputs of the model.Strategic decisions include determining the required number of slots and docks, andidentifying the necessary amount of labor and equipment during system design of new,large warehouses. The simulation model is a useful tool in the operational decision makingprocess for obtaining valuable knowledge about operational characteristics of thewarehouse, planning the shifts, and evaluating needed changes in the amount of fork liftsand labor in case of decrease in the warehouse traffic. Moreover, the model can be utilizedto investigate equipment and labor requirements for each hour of a day, if there arescheduled arrivals with definite number of incoming and outgoing trucks. Benefiting fromthe outputs of the simulation model, the third party logistics company can meet customerexpectations of prices, qualities and varieties in warehousing operations more efficiently.