Interrelation of production system design, quality and productivitdy in hybrid manufacturing environments
Melez üretim sistemlerinde üretim sistemi tasarımı, kalite ve üretkenlik etkileşimi
- Tez No: 181267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalı ma yeniden üretim için geri dönen ürünlerin dü ük kalitelerinin, hem yenihem de geri dönen ürünlerin üretildi i makinalar üzerindeki etkisi üzerine odaklanmı tır.ki farklı parça tipi i leyen ve makinelerin iki farklı kalitede üretim yapabildi i melezüretim sistemleri analiz edilmi tir. Aynı zamanda üretim sistemleri analizinin en temelelemanlarından birisi olan, 2 makine 1 arastok hattı, bu sistemde kesikli durumlu, süreklizamanlı bir Markov Zinciri olarak modellenmi tir.Sistem davranılarını algılayabilmek için ilk olarak, melez üretim atölyesindeki ikifarklı parça i leyen, kalite ve operasyonel hatalar yapan bir makine modellenmi tir. Dahasonra bu tek makine modeli kullanılarak, sıfır ve sonsuz arastoklu 2 makine 1 arastokhatları de erlendirilmi tir. Sonlu arastok kapasiteli hatlar için bir model kurulmu ve bumodelin çözümü için sayısal bir algoritma geli tirilmi tir. Son olarak da sayısal deney veduyarlılık analizlerinden çıkarılan sonuçlar sunulmu , bu sistemlerde etkin üretkenli i vekaliteyi arttırmak için yorumlar geli tirilmi tir.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the impact of lower quality of returned products forremanufacturing on machines that are shared by new and remanufactured products. Thehybrid manufacturing shop floor with two part types where machines can have twodifferent quality states are analyzed. The 2M1B line which is the essential element ofmanufacturing systems analysis is modeled as a Discrete State Continuous Time MarkovChain.In order to perceive the behavior of the system, at first, a model has been developedand analyzed to evaluate the steady-state probabilities of a single machine of the hybridproduction shop with quality and operational failures. Then by using the single machinemodel, extreme cases for 2M1B system are examined. A Model for finite buffer systems isconstructed and an algebraic solution algorithm is developed for the finite buffer 2M1Bmodel. Finally, results derived from numerical experimentation and sensitivity analysis areobtained, and comments on increasing quality and effective productivity are remarked.