Enhancing efficiency in humanitarian prepositioning through postponement and stock sharing
Erteleme ve envanter paylaşımı yoluyla insani ön konumlandırmada verimliliğin artırılması
  1. Tez No: 928181
  2. Yazar: LAMİA GÜLNUR KASAP ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALÇIK KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Önkonumlandırma insani yardım organizasyonları (İYO) için kritik bir afet hazırlık mekanizması olmasına rağmen önemli yatırım ihtiyacı gerektirmektedir. Önkonumlandırılmış stokların verimliliğini artırmak, insani yardım topluluğu içinde önemli bir konudur. Bu tez, Emergency Supply Prepositioning Strategy (Acil Durum Tedarik Önkonumlandırma Stratejisi: ESUPS) çalışma grubu işbirliğiyle, bölgesel ve ülke düzeyindeki insani yardım depolarında erteleme ve stok paylaşım stratejilerinin uygulanmasının etkisini incelemektedir. Çalışmada birden fazla İYO'nun, afetlerden etkilenen ülkelere hizmet etmek üzere aynı (bölgesel ve/veya ülke) depo içinde malzeme önkonumlandırdığı bir durum ele alınmaktadır. Geleneksel olarak, bu önkonumlandırılmış malzemeler ilgili İYO'ların logolarıyla markalanır, bu da afet müdahalesi sırasında fazla stokun paylaşılmasını engeller. Önerilen sistemde bölgesel depodaki stokun bir kısmının markalanma süreci afet sonrasına ertelenmekte ve böylece İYO'lar arasında markasız stok paylaşımı kolaylaşmaktadır. Ülke depolarındaki stoklar ise, daha hızlı müdahale sağlamak amacıyla yalnızca markalı olarak tutulmaktadır. Bu tezin iki ana amacı vardır: (i) erteleme ve stok paylaşımına dayalı önerilen işbirliği stratejilerinin afet sonrası müdahale performansı üzerindeki etkisini değerlendirmek ve (ii) bu stratejilerin uygulanması için etkili yöntemler geliştirmek. Bu hedeflere ulaşmak için, her biri tezin bir bölümünü oluşturan iki analitik çerçeve geliştirilmiştir. Bu çerçeveler birlikte insani yardım operasyonları yönetiminde afet hazırlık çalışmalarının verimliliğini ve etkinliğini artırmak için kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, tek bir bölgesel depoda bulunan İYO'ların belirli bir bölgeye (örneğin, Karayipler) hizmet verdiği ve her İYO'nun bu bölgedeki belirlenmiş müdahale alanlarında afetlere müdahale ettiği bir durum ele alınmıştır. Erteleme ve stok paylaşımının etkinliğini değerlendirmek için, afetlerden etkilenen ülkelere markalı ve markasız stokların dağıtımı ve markasız stokların İYO'lar arasında paylaşımı için iki aşamalı bir envanter tahsis modeli geliştirilmiştir. Bu model afetlerin meydana gelmesi ve etkisi konusundaki belirsizlikleri dikkate alan bir Monte Carlo simülasyon algoritmasına dahil edilmiştir. Üçüncü bölümde, hem bölgesel hem de ülke depolarında bulunan İYO'ların belirli bir bölgedeki (örneğin, Karayipler) belirlenmiş müdahale alanlarında afetlere müdahale ettiği bir durum ele alınmaktadır. Erteleme ve stok paylaşımını işlevsel hale getirmek için, sabit toplam başlangıç stoku kısıtları altında afetin büyüklüğü ile ağırlıklandırılmış beklenen müdahale süresini minimize eden iki aşamalı rassal eniyileme modeli geliştirilmiştir. Bu model, her İYO için depolar arasında önkonumlandırılan markalı ve markasız stok seviyelerinin en iyi seviyelerini bulurken bölgesel depodaki stok paylaşımını kolaylaştırıp etkilenen ülkelere yönelik dağıtım stratejileri geliştirmeyi sağlamaktadır. Bu tezde geliştirilen yaklaşımlar, ESUPS, ESUPS'un birlikte çalıştığı İYO'lar ve Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Müdahale Deposu (BİMYD) Panama deposundan alınan veriler kullanarak Karayipler'deki kasırga hazırlığı ve müdahale üzerine vaka çalışmalarına uygulanmıştır. Farklı modelleme tercihlerinin ve model parametrelerinin üstünde duyarlılık analizleri yapılıp pratikte kullanılabilecek birçok çıkarım üretilmiştir. İkinci bölümdeki simülasyon çalışması, erteleme oranı arttıkça müdahale süresinde U şeklinde bir ilişki olduğunu ortaya koyarken, doluluk oranı ve envanter kullanımında sürekli iyileşmeler sağlandığını göstermektedir. Üçüncü bölümdeki eniyileme modeli, erteleme ve stok paylaşımı yoluyla önemli temel performans göstergelerinde iyileştirmeler olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bu model afet şiddetinin ve başlangıç stoku seviyelerinin ağ tasarımı ve dağıtım stratejilerini etkilediğini de göstermektedir. Genel olarak, bu tez önkonumlandırma çabalarının verimliliğini ve etkinliğini artırmada erteleme ve stok paylaşım stratejilerinin önemli faydalarını göstermektedir. Bulgularımız, insani yardım ağlarında afet hazırlığını iyileştirme konusunda değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prepositioning is a critical disaster preparedness mechanism for humanitarian organizations (HOs) but requires significant investment. Improving the efficiency of prepositioned stocks is a primary concern within the humanitarian community. This thesis, conducted in collaboration with the Emergency Supply Prepositioning Strategy (ESUPS) Working Group, examines the impact of implementing postponement and stock-sharing strategies in regional and country-level humanitarian warehouses. We focus on a setting where multiple HOs preposition supplies within the same (regional and/or country) warehouse to serve disaster-affected countries. Traditionally, these prepositioned supplies are branded with the respective HOs' logos, hindering the sharing of surplus stock during disaster response. Our proposed system defers the branding process for a portion of the stockpile in the regional warehouse until after a disaster, facilitating the sharing of unbranded stock among HOs. We limit stocks to branded form at country warehouses for faster response. This thesis aims to achieve two primary objectives: (i) evaluate the impact of proposed collaboration strategies based on postponement and stock sharing on the post-disaster response performance of HOs, and (ii) devise effective methods for implementing these strategies. To accomplish these goals, we develop two analytical frameworks, each forming a chapter of the thesis. Together, these frameworks provide a comprehensive approach for enhancing the efficiency and effectiveness of disaster preparedness efforts in humanitarian operations management. In Chapter 2, we focus on a setting where HOs in a single regional warehouse serve a specific region (e.g., the Caribbean), with each HO responding to disasters within its designated area in this region. To assesses the effectiveness of postponement and stock sharing, we develop a two-phase inventory allocation model for distributing branded and unbranded stocks to disaster-affected countries and for sharing unbranded stocks among HOs. We incorporate this model into a Monte Carlo simulation algorithm that accounts for uncertainties in disaster occurrence and impact. In Chapter 3, we consider a setting where HOs in both regional and country warehouses respond to disasters within their designated areas in a specific region. To operationalize postponement and stock sharing, we develop a two-stage stochastic optimization model that minimizes expected response time weighted by disaster severity under fixed total base stock constraints. This model optimizes the levels of branded and unbranded items for each HO across warehouses, facilitates stock sharing in the regional warehouse, and devises optimal stock mobilization strategies to affected countries. We apply the approaches developed in this thesis to case studies on hurricane preparedness and response in the Caribbean, using data from ESUPS, its partner HOs, and the United Nations Humanitarian Response Depot (UNHRD) Panama warehouse. Our extensive numerical analyses generate practical insights and examine the sensitivity of our results to various modeling choices and parameters. The simulation study in Chapter 2 reveals a U-shaped relationship in response time as the postponement rate increases, with consistent improvements in fill rate and inventory utilization. The optimization model in Chapter 3 shows substantial key performance indicator (KPI) improvements through postponement and stock sharing and provides insights into the impact of disaster severity levels and base stock levels on network design and distribution strategies. Overall, this thesis demonstrates significant benefits of postponement and stock-sharing strategies in improving the efficiency and effectiveness of prepositioning efforts. Our findings offer valuable insights for improving decision-making in disaster preparedness within humanitarian networks.