Assessment of a toll plaza using traffic microsimulation
Köprü ücretli geçiş gişelerinin mikrosimulasyon kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 181269
  2. Yazar: TAYFUN ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüzde trafik sıkışıklığı; sürücü stresi, boşa harcanan benzin ve zaman nedeniyleortaya çıkan ekonomik kayıplar, hava kirliliği gibi dramatik sonuçlar yaratan ve sürücülerinve ülkenin yaşam kalitesini düşüren bir problem haline gelmiştir.Bu çalışmanın amacı, mikroskopik bir trafik simulasyon yazılımı olan AIMSUNkullanılarak, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gişe sistemindeki toplam bekleme süresiniazaltmak aracılığı ile, fazla benzin tüketimini, hava kirliliğini, ekonomik kayıplarıdüşürecek ve yaşam kalitesini yükseltecek çözüm önerilerinde bulunmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde, model için gerekli girdi verileri toplanmış, girdi verileriiçin istatistiki analiz yapılmış, trafik sistemi ağının modeli kurulmuş ve modelin geçerliliğigösterilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, çözüm önerileri yaratabilecek farklı gişe yapısıtasarım seçenekleri oluşturulmuş ve benzetim yöntemi ile analiz edilmiştir. Performansölçüm parametreleri olarak seçilen gişe araç geçiş sayıları, sistemden çıkan toplam araçsayısı, toplam gecikme süresi, benzin tüketimi ve hava kirliliği değerleri ile ilgili benzetimçıktı verileri elde edilmiş ve kaydedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, seçeneklerdenelde edilen çıktı verileri değerlendirilmiş ve istatistiki analiz yöntemleri kullanılarak,performans ölçüm parametreleri temel alınarak seçenekler karşılaştırılmıştır. Ek şerituygulamasının kaldırıldığı seçenek, mevcut duruma göre belirgin bir iyileştirmesağlamıştır. Benzin tüketimi yüzde 61 azalmış, sistemden çıkan araç sayısı yüzde ikiartmış, hava kirliliğine neden olan gaz emisyonu yüzde 76 azalmış, toplam gecikme süresiyüzde 95 azalmış, gişelerden geçen araç sayısı yüzde iki artmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, traffic congestion has been a problem leading into dramatic consequences,such as driver?s stress caused by waiting in the traffic, economic losses due to wasted timeand oil, reduced quality of air because of the wasted oil and disproportionate pollutantemission and resulting in reduced quality of life for the drivers and the country.The objective of this study is to suggest solutions to minimize the total waiting timein the Fatih Sultan Mehmet Bridge toll plaza system which should result in reduced wastedoil consumption, pollutant emission, economic losses, and increased quality of life, using amicroscopic traffic simulation software, AIMSUN. A model will be developed by codingthe network of the Fatih Sultan Mehmet Bridge traffic system and traffic demand andcontrol data observed from the field in the software. This will provide the users of themodel and the decision makers an environment to experiment different toll plazaconfigurations and observe the outputs, which would be very expensive and very difficultto experiment in real life in the presence of the existing system.In the first part of the study, necessary data for the model are collected, statisticalinput data analysis is applied, the traffic system network model is developed, and the modelis validated. In the second part, alternative toll plaza configuration designs areexperimented, and according output data are recorded to five performance measures; tollplaza throughput, total system throughput, total delay, fuel consumption, and pollutantemission. In the final part of the study, the results of the alternatives are evaluated andcompared with each other using statistical analysis techniques. The alternative, removingthe extra lane, showed evident improvements. Fuel consumption is decreased by 61 percent, total system throughput is increased by two per cent, pollutant emission is decreasedby 76 per cent, total delay is decreased by 95 per cent, and throughput is increased by 2percent.