Scuba diving simulator: Testing real time decision making in a feedback environment
Tüplü dalış simülatörü: Geribildirim ortamında gerçek zamanlı karar verme analizi
  1. Tez No: 181268
  2. Yazar: EVRİM DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez çalışmasında, insanların dinamik ortamlarda karar verme süreçleriincelenmiştir. Bu deneysel çalışma için, tüplü dalış simülatörü (ScubaSim) modellendi vemodel oyun haline dönüştürüldü. Oyunun farklı tür ve uyarlamaları denekler tarafındanoynandı ve oyun sonuçları varyans analizi metodu ile incelendi. İstatistiksel analizde, LatinKare ve Tekrarlanan Ölçümler tasarımları kullanıldı.Dinamik karar verme süreçleri alanında yapılan çalışmaların birçoğu, kişilerin kararverirken sınırsız zamana sahip oldukları olaya-dayalı ortamlara aittir. Fakat tüplü dalışsimülatörü, kişilerin karar vermeleri için beklenmediği, zamanın bağımsız şekilde aktığı,zamana-dayalı bir simülatördür. Oyun boyunca kesintisiz olarak karar verildiğinden, oyunhızının (zaman kısıtı) performans ve öğrenmeye etkileri incelenebilmiştir. Yapılananalizde, hız etkeninin, performans ölçütlerinin birçoğu üzerinde etkili olduğu görüldü. Uçdurum olarak, deneklere oyunu duraklatma seçeneği sunuldu. Fakat bu seçeneğin etkiliolmadığı gözlendi.Gecikmeler, genellikle performansı ve öğrenmeyi kötüleştirir. Gecikmelerin,performans ve öğrenme üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla, temel oyun yapısınamadde akış ve bilgi işleme gecikmeleri eklendi. Hem madde akış gecikmesinin, hem debilgi işleme gecikmesinin başarıyı etkilediği görüldü. Fakat temel oyun ile gecikmeyapıları eklenmiş oyunlar arasındaki başarı farkının deneyim arttıkça azaldığı belirlendi.Oyunlar, modellenen sistemlerin dinamiklerinin kavranmasına yardımcı olur. Benzerbir bakış açısıyla, modellenen sistemlerde deneyim sahibi olan kişilerin, oyunlarda dahabaşarılı olması beklenir. Yapılan çalışmada dalgıçların, daha önce dalış deneyimi olmayandeneklerden daha başarılı olması tahmin edilirken, bu iki grup arasında belirgin istatistikselbir farklılığın olmadığı görüldü. Bununla beraber, deneklerin bireysel performanslarınınistatistiksel olarak birbirlerinden farklı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, human decision making in dynamic environment is studied. A scubadiving simulator, which is converted to a game, is modeled for this experimental study.Different versions and types of the games are played by subjects and the results are studiedby analysis of variance method. Latin Square and repeated measures experimental designsare used in statistical analysis.Most of the dynamic decision making literature analyzes decision making in eventdriven environments where subjects have plentiful of time before making decisions.However, in our scuba diving simulator, classified as a clock-driven simulator, subjectsmake decisions continuously throughout the simulation. Since decisions are madecontinuously, the effect of game speed (time pressure) on performance and on learning isinvestigated. It is found that game speed is effective on subjects? performances in most ofthe performance measures. As an extreme case, games with pause option are presented.However, it is observed that performance in games with or without pause option does notdiffer significantly.It is a known fact that in general, delays deteriorate performance and learning. Indifferent types of games, material and information delays are added to the structure toaccount for their effect on performance and learning. Both information and material delaysare found to significantly affect the performance. However, performance differencesbetween delay and no delay games are decreased with practice.Subjects playing games get insight about dynamics of these systems. So, from asimilar point of view, subjects who have prior experience might perform better. Although,it is expected that scuba divers will perform better than non scuba divers, no statisticallysignificant difference is found between these two groups. However, performances ofsubjects differ significantly from each other.