Characterization of yellow rust (puccinia striiformis) resistance in a f6 durum wheat population
F6 durum buğdayı popülasyonunda sarı pas (puccinia striiformis) direnç karakterizasyonu
- Tez No: 181279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kunduru-1149 X Cham-1 melezlenmesi ile geliştirilmiş, 150 hatlık F6 durumbuğday popülasyonunun yetişkin bitki sarı pas dayanıklılığı Göçmen ve ark. (2003)tarafından araştırılıp değişen dayanıklılıklara sahip oldukları bulunmuştur. Bu master tezçalışmasının amacı 150 hatta fide döneminde sarı pas dayanıklılığını araştırmak ve budayanıklılığa bağlı DNA markörler geliştirmektir. Bu araştırmada, Göçmen ve ark.(2003) tarafından kullanılan sarı pas izolatında bulunan Yr2, Yr6, Yr7 ve Yr9 dayanıklılıkgenlerine karşı virulens taşıyan bir sarı pas izolatı seçilip, 150 hatta fide döneminde testedilmiştir. 150 hat fide döneminde sarı pasa coğunlukla dayanıklı olup, dayanıklılıklarınagöre 4 kategoriye ayrılmıştır. Fide dönemindeki dayanıklılık oranına dayanarak 150hattın 53'ü bir alt populasyon için seçilmiş ve SSR ve NBS-profilleme tekniklerikullanılarak markör calışmalarında kullanılmıştır. Üç bağlantı grubu belirlenmiş veMapQTL programının Kruskall-Wallis ve Interval Mapping fonksyonları kullanılarakfide ve yetiskin dönemlerinde görülen dayanıklılık karakterize edilmiştir. Bu araştirmalarsonucunda 1BL kromozomunda NBS3 290 NBS-profilleme bantı ve 3 SSR bantınıkapsayan 2 QTL bulunmuştur. 1BL QTL'i icinde bulunan NBS3 290 bantı ve bu bölgedışında bulunan 2 diğer NBS-profilleme bantı pGEM-T Easy vektörü kullanılarakklonlanmış ve DNA dizin analizine yollanmıştır. Elde edilen sekanslar BLASTXprogramı kullanılarak bilinen sekanslarla karşılastırılmıştır. Sonuç olarak NBS-profillemebantlarının tümünün bilinen NBS-LRR tipi dayanıklılık genlerine homoloji gösterdiklerigörülmüştür. DNA dizin homolojisi ve linkage analizi sonucunda 1BL bölgesinde iki adetQTL bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An F6 recombinant inbred line durum wheat population from a Kunduru-1149 XCham-1 cross was previously characterized for field resistance by Göçmen et al. (2003).The 150 lines of the population showed differing reactions to yellow rust in the field. Thework done in this M.S. thesis was aimed at characterizing the yellow rust seedlingresistance of this population and developing markers linked to this resistance. The 150lines were tested for seedling resistance using a yellow rust isolate virulent on Yr2, Yr6,Yr7 and Yr9 representing the virulence profile of the yellow rust isolate used by Göçmenet al. (2003). The lines were categorized by their seedling resistances, 4 categories wereformed, the majority of the lines being resistant. Based on the ratios observed in theseedling test, 53 of the 150 lines were chosen to constitute a sub-population. This sub-population was used to screen for SSR and NBS-profiling markers. Three linkage groupswere formed and alleles of the SSR and NBS-profiling markers were compared toseedling and adult phenotypes (Göçmen et al., 2003) using the Kruskal-Wallis singlemarker regression analysis program in MapQTL version 5 for Windows. Two QTLs werefound on chromosome 1BL where the NBS-profiling band NBS3 290 was linked to threeSSR markers. Three of the NBS-profiling bands were cloned into a pGEM-T Easy vectorand sequenced. The sequences were analyzed using BLASTX . These sequences showhomology to known NBS-LRR resistance genes in plants. We predict the presence if twoQTLs on chromosome arm 1BL.