Performance assessment of a spare part dealer network using data envelopment analysis
Veri zarflama analizi kullanılarak bir yedek parça bayi ağının performans değerlendirmesinin yapılması
- Tez No: 181278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, bir yedek parça dağıtıcısının bayilerinin veri zarflama analizi kullanılarakyapılan karşılaştırmalı verimlilik analizleri sunulmaktadır. Bu çalışmada, veri setlerindehomojenliği sağlayabilmek için beş farklı veri kümesi oluşturulmuştur. Her bir veri kümesiiçin BCC-Çıktı ve CCR-Çıktı modelleri kullanılmıştır. Daha sonra bu modellerin sonuçlarıtartışılarak modellerin kıyaslamaları gerçekleştirilmiştir. Kıyaslamalar iki açıdan sunulmuştur:Birincisi, veri setlerinin değişmesinden kaynaklanan verimlilik değişikliklerinin kıyaslanması,yani veri zarflama analizi modelleri aynı, veri kümeleri farklı olan modellerin kıyaslanması.Diğeri ise, verimlilik sınırı tipinin değişmesinden kaynaklanan verimlilik değişikliklerininkıyaslanmasıdır. Sonuçlar hem veri zarflama yöntemi hakkında hem de incelenen dağıtıcıhakkında çeşitli gözlemler yapılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze comparative dealer efficiency of a spare part distributor, usingdata envelopment analysis. In order to ensure homogeneity in the data sets, five differentclusters are formed, and for each cluster, BCC-Output and CCR-Output oriented models areapplied. The results of all models are interpreted and the comparison of the results isprovided. The comparison is made in two perspectives: One perspective is related withdifferent clusters of the same data set under the same data envelopment analysis model. Theother perspective compares different types of the efficient frontiers under two different dataenvelopment analysis models. The results provide insight about the nature of DataEnvelopment Analysis as well as about the practical problem at hand.