Analysis of A Tied-back wall= A case study
Zemin ankrajlı duvarların analizi= örnek çalışma
- Tez No: 33583
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZ ZEMIN ANKRAJLI DUVARLARIN ANALİZİ: ÖRNEK ÇALIŞMA ipek ERGİN Yüksek Lisans Tezi, Inş.Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. M. Yener ÖZKAN Temmuz 1993, 134 sayfa Duvarın arkasındaki toprağa demirlenen zemin ankrajları, duvar üzerine etki eden toprak basıncının tümüne veya büyük bölümüne karşı koymak için kullanılırlar. Bu durum, zemin ankrajlarnın en belirli kullanım alanıdır. Zemin ankrajılı duvarların esas kullanım amacı, kazı çevresinde oluşan yatay ve dikey hareketlerin en aza ind ir i İmes id ir. Bu çalışmada, zemin ankrajları ve zemin ankrajlı duvarlar üzerine yapılmış çalışmaların bir incelemesi bulunmaktadır. Şev duraylılığı ile ilgili bir bilgisayar araştırma programı incelenmiş ve zemin ankrajı ile birlikte yapılan hesap sonuçları, zemin ankrajlar mm stabiliteye etkisini dikkate almayan ticari bir şev duraylılık programı hesabı sonucu ile karşılaştırılmıştır.18 metre derinlikli Kızılay Binası zemin ankrajlı duvar oturma hesabı, sonlu elemanlar raethodu kullanılarak analiz edilmiştir. Oturma analizlerinin sonuçları eldeki saha incelemeleri ile karşılaştırıldığında; sonlu elemanlar çözümü ile incelemeler arası uyumsuzluğun, binaların yapımı sırasında su seviyesinin düşmesinden kaynaklanan ilave oturmalardan oluşmuş olabileceği sonucuna varılabilir. ANAHTAR KELİMELER : Zemin Ankrajları, Zemin Ankrajlı Duvarlar, Şev Duraylılıgı, Oturma, Sonlu Elemanlar Metodu Bilim Balı Sayısal Kodu. 624. OL 01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF A TIED- BACK WALL: A CASE STUDY ERGİN, Ipek M.S. in Civil Engineering Supervisor: Prof.Dr. M. Yener ÖZKAN July 1993, 134 pages Tiebacks, which are anchored in the soil behind a wall, are used to resist all or most of the earth pressure acting on that wall. This is the most obvious used application of tiebacks. So, the main purpose for using the tied-back walls is to minimize vertical and horizontal movements around the excavation. In this study, a literature survey is presented about tiebacks and tied-back walls. A research computer program concerning with slope stability is used to calculate the stability of the wall. And, the results which are calculated from tieback option of this program is compared with the result of a commercial slope stability program which does not take into account the effects of tiebacks on the stability. IllSettlement of the 18 id. deep tied- back excavation wall of Kızılay Headquarters Building was analysed by using a Finite Element Method. The effects of settlement analysis were compared with the field observations at hand, and it is concluded that the discrepencies between the finite element solution and observations might be due to additional settlement of the buildings caused by the change of groundwater level during the construction. KEY WORDS : Tiebacks (Ground Anchors), Tied-back Walls, Slope Stability, Settlement, Finite Element Method Science Codes : 624.01.01 IV