Distributed group consensus in time-varying networks
Değişken ilingeli ağlarda dağıtık takım onaylaşımı
  1. Tez No: 882820
  2. Yazar: AHMET SAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çok etmenli dağıtık bir ağda ortak bir değere ulaşmak şeklinde tanımlanabilecek dağıtık onaylaşım problemi, uygulama alanının hızlı şekilde genişlemesiyle beraber birçok araştırmacının dikkatini çekmiş bir konudur. Dağıtık onaylaşım problemi, gezgin robotlar, saat senkronizasyonu, insansız have araçlarının yönelim ve uçuş düzeni, akıllı güç şebekeleri ve randevu problemi gibi birçok alanda potansiyel ve uygulama bulmaktadır. Bu uygulamalar dağıtık onaylaşım algoritmalarının kararlılık ve yakınsama analizlerinin yanı sıra dağıtık onaylaşım algoritması tasarımını da içerir. Ağın ilingesel yapısına bağlı olarak onaylaşım, literatürde çokça çalışıldığı üzere ağdaki tüm etmenlerin tek bir değere ulaşmaları ve dolayısıyla ağda tam anlaşma sağlanması şeklinde gerçekleşebileceği gibi aynı zamanda ağdaki belirli etmenlerin takımlar oluşturarak ağda kısmi bir anlaşma sağlanması suretiyle birden çok takımın kendi içerilerinde sabit olacak şekilde farklı değerlere ulaşmaları suretiyle de gerçekleşebilir. Bu tezde ayrık zamanda değişken ilingeli çok etmenli ağlarda çoklu denge noktalı takım onaylaşımı problemi ele alınmıştır. Çalışmanın temel katkısı, ağın ilingesinin zamanla değiştiği durumda takım onaylaşımına ulaşılabilmesi için yeter koşullar ortaya koyması, ve takım onaylaşımı durumunda ağda kaç farklı değerin oluşacağını ağın ilingesel özelliklerinden çıkarımla söylemesidir. Ayrıca indirgenmiş çizge ve ölçeklenmiş çizge yöntemleriyle çizgenin boyutu azaltılırken ağda kaç farklı takımın oluşacağını belirleyen yapısal ve ilingesel birtakım anahtar özelliklerin korunduğu gösterilmiş ve ağın irdelenmesinde bu özellikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In past decades, the problem of achieving a common value in a distributed network, or in other words, the distributed consensus problem, has drawn significant attention from researchers due to its rapidly increasing application area, such as mobile robots, clock synchronization, orientation and flight formation of unmanned air vehicles, smart power grids, and rendezvous problem. These applications involve the design and analysis of distributed consensus algorithms regarding the stability and convergence properties of the algorithm. Depending on the topology of the network, consensus can be achieved in the sense of all agents achieving a common state, where complete agreement is beheld, which is a well-studied problem in the literature, as well as consensus can be achieved in the sense of agents form clusters, where the full agreement does not happen. However, we may still claim a partial agreement state has been reached in terms of multiple equilibrium states. This thesis analyzes the multi-equilibria consensus problem for multi-agent networks under switching topologies in discrete time. The main contributions of the thesis are to give sufficient conditions for a network to achieve multi-equilibria consensus under dynamically changing topologies and to express the number of equilibria points in terms of the network's topological properties. It is also demonstrated that the proposed definition of the reduced graph and graph reduction method reduces the size of the network while preserving some critical structural and topological properties that are used to determine the number of clusters forming in the steady-state.