Modelling of drug encapsulation using vesicles
Vesiküllerle ilaç kapsüllenmesinin modellenmesi
  1. Tez No: 181295
  2. Yazar: NURETTİN ELTUĞRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZ ZEYNEP ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüzey-aktif moleküllerin olu turdu u, bir veya daha fazla çift-katmanlı, küresel vekapalı bir geometriye sahip olan bile imlere ?vesikül? denmektedir. Bu çalı manın hedefivesiküller ile ilaç kapsüllenmesinin modellenmesidir.De i ik deri imlerdeki SOS/CTAB ve DMPC/DMPG vesiküllerinde sitokrom-Cprotein da ılımı incelendi. Sonuçlar UV spektrofotometresi ile gözlemlendi. Vesikülçözeltisinin 30, 100 ve 300 kDa'lık filtrelerle ultrafiltrasyonu sonucunda dı arıdaki serbestproteinlerin uzakla tırılması sa landı ve böylece vesiküllerin içerisinde hapsolmu olanproteinler ayrı tırıldı. Ultrafiltirasyon i leminde iki farklı filtre kullanıldı.Vesikülörneklerinin filtrasyonu onar kez tekrarlandı.Vesiküller kümelendi inden, sitokrom-C içeren SOS/CTAB vesiküllerininultrafiltrasyonu tam olarak gerçekle tirilemedi. DMPC/DMPG vesikülleri ayrıca çift-katmanlarında kolesterol içerir halde de hazırlandı. Sitokrom-C içerenkolesterollü/kolesterolsüz DMPC/DMPG vesiküllerinin ultrafiltrasyonu polietersülfonmembrana sahip olan filtrelerde ba arılı sonuçlar vermedi. Ancak, aynı i lemde rejenereolmu selüloz membrana sahip filtreler kullanıldı ında memnun edici sonuçlara ula ıldı.Ultrafiltrasyon i leminden sonra sitokrom-C proteini içeren DMPC/DMPGvesiküllerine eklenen safra tuzu, sodyum kolayt vesiküllerin bozunmasını gerçekle tirdi.Bozunma ardından yapılan incelemelerde, çift-katmanında kolesterol bulunmayanvesiküllerin protein ta ımadı ı görüldü. Kolesterolle hazırlanan vesikül çözeltileri ise,bozunma sonrasında kayda de er bir protein sinyali verdi inden, bu vesiküllerinin proteinhapsetme i leminde ba arılı oldu u anla ıldı.
Özet (Çeviri)
Aggregates of surface-active molecules consisting of one or more bilayers arrangedin a hollow, closed, usually spherical geometry are termed ``vesicles??. The objective ofthis study was modelling of drug encapsulation using vesicles.We have investigated the distribution of cytochrome-C protein in both SOS/CTABand DMPC/DMPG systems at different concentrations. The results were observedspectrophotometrically. Cytochrome-C containing vesicles were isolated from the proteinin the bulk by ultrafiltration of vesicle samples through 30, 100, and 300 kDa filters. Twodifferent types of filters were used in ultrafiltration experiments. Ultrafiltration of sampleswas repeated for 10 times.Ultrafiltration of SOS/CTAB containing cytochrome-C was unsuccessful becausevesicle aggregation was observed during the ultrafiltration. DMPC/DMPG vesicles werealso prepared with cholesterol in their bilayers. Ultrafiltration of DMPC/DMPG/proteinwith/without cholesterol could not be carried on with filter having polyethersulfone (PES)membrane but satisfactory results were obtained from the one with regenerated cellulose(RC) membrane.Breakdown of DMPC/DMPG vesicles containing cytochrome-C after ultrafiltrationprocess was done with the addition of bile salt, sodium cholate. After the breakdown, itwas observed that there was no protein released, suggesting that no protein was trapped inthe DMPC/DMPG vesicles without cholesterol. On the other hand, a considerablecytochrome-C signal was observed from the disintegrated DMPC/DMPG vesicles withcholesterol, suggesting that protein encapsulation was successful.