An overview of the company valuation techniques with implementation to major Turkish companies
Şirket değerleme tekniklerinin genel açıklaması ve önemli Türk şirketleri için uygulanması
  1. Tez No: 181303
  2. Yazar: SALTUK BUĞRA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin amacı, şirket değerlemesi ile ilgili akademik literatürün incelenmesi, buincelemenin sonuçları kullanılarak bir değerleme yönteminin tanımlanması ve budeğerleme yönteminin farklı sektörlerde yer alan dört önemli Türk şirketineuygulanmasıdır.Çalışma kapsamında öncelikle şirket değerlemesi ile ilgili kapsamlı bir akademikliteratür incelemesi yapılmıştır. Literatür incelemesi, şirket değerlemesinde kullanılan anateknikleri, bu tekniklerin temel varsayımlarını, uygulama alanlarını, kısıtlarını, alternatifyöntemlerini ve genel bir karşılaştırılmalarını kapsamaktadır. Literatür incelemesinde,şirket değerlemesinin en önemli teknikleri olan indirgenmiş nakit akımları değerlemesi vegöreceli değerleme üzerinde yoğunlaşılmış, şarta bağlı talepler değerlemesine ise genel birgiriş yapılmıştır.Daha sonra, literatür araştırmasının sonuçları kullanılarak indirgenmiş nakit akımlarıdeğerlemesi ve göreceli değerleme tekniklerine dayanan bir değerleme yöntemigeliştirilmiştir. Yöntem, imkan verdiği ölçüde matematiksel formda tanımlanmış olan vebirbirini takip eden adımlardan oluşmaktadır.Bu değerleme yöntemi, farklı endüstrilerde faaliyet gösteren dört büyük Türkşirketine uygulanmış Ve her şirket için bir değerleme aralığı belirlenmiştir. Bulunandeğerleme aralığı, bu şirketlerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki 25 Mayıs 2005ve 25 Mayıs 2006 arasında gerçekleşen piyasa değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar,değerleme yönteminin, tez kapsamında incelenen şirketlerin uzun vadedeki değerlerininbelirlenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this thesis are to review the theoretical literature on companyvaluation, to define a valuation procedure based on findings and to implement suchprocedure on four major Turkish companies from different industries.Under the scope of thesis, an extensive literature survey on the company valuation isundertaken. The literature survey covers a review of the main company valuationtechniques, their fundamental assumptions, application areas and limitations, alternativemethods and an overall comparison. The survey focuses on discounted cashflow valuationand relative valuation while a general introduction to contingent claim valuation is made.Then, a valuation procedure based on discounted cashflow valuation and relativevaluation techniques is developed by using the findings of the literature survey. Theprocedure is composed of successive steps expressed in mathematical form whereappropriate.Finally, the valuation procedure is implemented on four major Turkish companiesfrom different industries. By implementing the procedure, a valuation range for eachcompany is calculated. Then, the results obtained with the valuation procedure arecompared with the observed market values of these companies on Istanbul Stock Exchangebetween 25 May 2005 and 25 May 2006. The results show that the valuation procedure canbe used to identify the long-term value range of the companies covered in this study.