An overview of business valuation techniques with an implementation of the discounted cash flow method
İndirgenmiş nakit akışı yönteminin uygulanmasıyla işletme değerleme tekniklerine genel bir bakış
  1. Tez No: 845943
  2. Yazar: ÇAĞLAR AYAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İŞLETME DEĞERLEMESİ Son yıllarda borsaların öneminin büyük ölçüde arttığı görülmüştür. Geçmişe kıyasla yatırımcılar kaynaklarını akıllıca ve fırsatları kaçırmadan değerlendirmek istiyor. Bu nedenle değerleme konusu finans dünyası için oldukça önemlidir. Değerlemede en önemli faktör değerleme teknikleridir. Değerleme teknikleri potansiyel yatırımcıların bilinçli bir karar vermesine yardımcı olur. Bu çalışmada Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. farklı değerleme tekniklerinin uygulanması için tercih edilen firma olmuştur. Değerleme tekniklerinin uygulanması sırasında yöntemlerin artıları ve eksileri belirtilmiştir. İndirgenmiş nakit akışı yöntemi bu çalışmanın ana değerleme tekniği olmuş ve diğer popüler değerleme teknikleri ile karşılaştırılmıştır. Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. halka açık bir şirkettir ve Borsa İstanbul'a kayıtlıdır. Çalışmanın sonuçları borsa verileriyle kıyaslanmıştır. İndirgenmiş nakit akışı yöntemi uygulanması mümkün ve diğer tekniklere göre daha doğru sonuçlar verme olasılığı yüksektir. Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş gibi büyük, sürekliliği ve kalıcılığı olan bir şirkete de bu yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
BUSINESS VALUATION In the recent decades importance of stock markets increased significantly. More people would like to invest their funds smartly and without wasting opportunities. Therefore, Valuation topic is important to the finance world. That is the point where valuation techniques come in handy and aid potential investors to make a knowledgeable decision. In this study Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. will be the firm of choice for the application of different valuation techniques. During the application of valuation techniques, the benefits and shortcomings of the methods will be also pointed out. The discounted cash flow method will be the main valuation technique of this study and will be compared to other popular valuation techniques. Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. is a publicly held company and listed on the Stock Market Istanbul. The results of the study will be checked against data from the stock exchange. The application of the discounted cash flow method is possible and more likely to give accurate results compared to other techniques. Especially when it is applied to a big firm like Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. which is a company with continuity and permanence