A distributed time stepped simulation approach for analysis and comparison of shop floor control architectures
Üretim sahası kontrol mimarilerinin zaman adımlı dağınık benzetim yöntemiyle karşılaştrılması
- Tez No: 181304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Atölye Tipi malat Ortamı Kontrol Mimarileri (AT OKM) Esnek ÜretimSistemlerinin (EÜS) kontrolü için sunulmuş çözümlerdir. Hiyerarşik AT OKMsorumluluklara göre atelyeyi seviyelendirerek problemin karmaşıklığını indirgemeyiamaçlamaktadır. Dağınık AT OKM ise sistemi bağımsız ama birlikte çalışan bir ajanlartopluluğu olarak görmektedir. şlevsel ve etkili kontrol mimarileri geliştirebilmek içinbenzetim yöntemi konfigürasyon üstünlüğü ile uygun bir yöntembilmi olarak ortayaçıkmaktadır. Birbiriyle mesajlaşan birimlerden oluşan bir sistemin modellenmesi iletişimsisteminin göz önüne alınması gibi ek önem noktaları doğurmaktadır. Bu sebepten dolayıParalel ve Dağınık Benzetim (P/DB) yöntemi yukarıda belirtilen sistemler için uygun birmodelleme aracı haline gelmektedir. Bu tez çalımasında, dağınık ve hiyerarşik kontrolmimarileri için zaman adımlı, P/DB benzetim uygulamaları geliştirilmiştir. Böylelikledeğişik mimariler için yeni karar yaklaşımlarını, bilgi paylaşım yapılarını, ve ya iletişimaltyapılarını deneyebilmek için bir test yatağı geliştirilmiştir. Bu uygulamaları geliştirmekiçin Boğaziçi Üniversitesi Esnek Otomasyon ve Zeki malat Laboratuvarıında geliştirilenkontrol mimarileri temel alınmıştır. Uygulamalar nesne tabanlı ve modüler bir metodolojiizlenerek geliştirilmiştir, böylelikle benzetim ve gerçek zamanlı uygulamalar arsında kolaybir geçiş sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Different shop floor control architectures (SFCAs) are trying to resolve controlproblem of Flexible Manufacturing Systems (FMSs) by proposing different paradigms.Hierarchical SFCAs enable a layered hierarchy and try to overcome the complexity of thesystem by aggregating the problem. Heterarchical approaches see the system as a wholethat consists of autonomous and cooperative agents. To develop efficient applications ofSFCAs, simulation is an appropriate approach which lets a limitless configuration and testpossibility. But the methodology of the simulation application is very important and mustbe developed with considering the system at hand. When modeling a system composed ofentities, which interchange messages, consideration of messaging structure becomesessential. In this respect, Parallel and Distributed Simulation (P/DS) is the most appropriatemethodology for these systems. In this thesis, simulation applications for both hierarchicaland heterarchical SFCAs are built with a distributed and parallel simulation approach.Thus a test bed for comparing the performances of different architectures and fordeveloping new approaches to decision making, information sharing, or communicationwithin each architecture is obtained. In developing P/DS applications, existing real-timeSFCA applications in Boğaziçi University Flexible Automation and IntelligentManufacturing (BUFAIM) laboratory are taken as basis. Applications are developed in amodular and object oriented fashion, to enable easy progression from simulation to real-time control and vice versa. With running each distributed module on a different computerand keeping the messaging real it is aimed to catch the dynamics of the communicationstructures which are the defining characteristics of the SFCAs.