SIxD: A configurable and customizable SISD/SIMD microprocessor soft core
SIxD: Yapılandırılabilir ve uyarlanabilir bir TKTV/TKÇV yumuşak mikroişlemci çekirdeği
  1. Tez No: 181305
  2. Yazar: NEHİR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gömülü sistemlerin Alan Programlamalı Kapı Dizileri (APKD) içinde tasarlanmasıarttıkça, bu ortamlar için özel olarak tasarlanmış mikroişlemci ihtiyacı da artmaktadır.Mevcut seçeneklerden esnek olanı, ?yumuşak? Entelektüel Mülk mikroişlemci çekirdeği,yani mikroişlemcinin APKD'nin yeniden programlanılabilir mantık kapıları içerisindegerçekleştirilmiş olanıdır. Günümüzde ticari ve akademik yumuşak işlemciler yaygınolarak kullanılsa da, bunların çoğu eski ve halihazırdaki komut kümelerininsentezlenmesiyle oluşmuş, pahalı ve büyük APKD'lere sığan uygulamalardır. Yüksekbaşarımlı görüntü ve ortam işleme uygulamalarının gömülü sistemler piyasasına hakimolması ve günümüz işlemcilerinin TKÇV (tek-komut, çoğul-veri yolu) özelliğinibenimsemesi ile birlikte, yumuşak mikroişlemci çekirdekleri de dizi ve yöney işlemekabiliyetinden yararlanabilmelidirler.Bu tez, komut düzeyi paralelliği ile yapılandırılabilir yumuşak mikroişlemciçekirdeklerinin esneklik ve uyarlanabilirliğinden yararlanarak tasarlanmış SIxD'i sunuyor.Değişken veri alanı, özelleştirilebilir komut kümesi ve veri dizileri işleme kabiliyetiyleSIxD kırk bin dizilik APKD'lere sığabilen, veya veri dizileri işleme seçeneğiyle dahabüyük APKD'lerde daha yüksek performans gösterebilen yeni bir yumuşak çekirdekliişlemcidir.
Özet (Çeviri)
The demand for FPGA-based processor cores increases as more embedded systemsare built on FPGA platforms. The flexible choice is the ?soft? processor IP core, aprocessor implemented in the reconfigurable logic of the FPGA. Commercial andacademic soft processors have been widely deployed, but most are synthesizedimplementations of legacy instruction sets that fill up large and costly FPGAs. With highperformance media processing applications dominating the embedded scene, and manymodern microprocessors adopting the SIMD technology, it is a fact that soft cores couldalso make use of array and vector processing functionality.This thesis presents the SIxD, a configurable CPU soft core designed to combinecomputer architecture basics to exploit instruction level parallelism with the flexibility andcustomizability advantages of soft cores realized on reconfigurable fabric. With run-timeconfiguration options such as variable data space, customizable instruction set, and arrayprocessing capabilities, the SIxD is a novel soft core that can be configured to fit in as lowas a forty thousand system gate FPGA, or offer higher performance array processing onbigger FPGAs.