Super peer web service discovery architecture
Süper es web servis keşif mimarisi
- Tez No: 181306
- Danışmanlar: DR. AYŞE BAŞAR BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde web servislerinin araştırılması UDDI gibi merkezi kayıt merkezleriüzerinden sorgulama yolu ile yapılmaktadır. Fakat merkezi mimariler, ölçeklenebilirlik vetek nokta arıza konularında sorunlara sebep olmaktadır. Buna karşın, Napster ve Gnutellagibi eşler arası iletişim kuralları bilgi paylaşımı konusunda ölçeklenebilir ve sağlam bir altyapı sunmaktadır.Bu tezde, merkezi ve eş arası prokollerin avantajlarını beraber kullanabilmek içinsüper eş ağ protokolü önerilmektedir. Bunun yanında Web servisi arama istekleri ile ağdabüyük bir yük yaratmaktan kaçınmak ve ağ içinde dolaşmakta olan mesajların sayısını enaza indirmek için, super eşler arasında içeriği adreslenebilir ağ iletişim kuralı kullanılmasıönerilmektedir. çeriği adreslenebilir ağ prokolü ölçeklenebilir, hataya dayanıklı dağıtıkanahtarlı tablo yapısından oluşmaktadır. Önerilen mimari Sun Microsystems firmasıtarafından geliştirilmiş JXTA Çatısı üzerine yapılandırılmıştır.Önerilen mimaride, web servislerinin tanımlamaları anlamsal ontolojiler kullanılarakyapılmaktadır. Ontoloji tanımlamalarında anlamsal tanımlamalarda bir standart halinegelen OWL dili kullanılmıştır. Süper eşlerin dışında kalan kayıt merkezi eşleri webservislerine ait anlamsal tanımlamaların saklanacağı bir veritabanı görevi yaparken, süpereşler bu tanımlamaların dizinlerinin tutulduğu merkezi yapılar olarak görev almaktadır.Önerilen mimari, eş guruplarının web servislerinin sınıflandırdığı ve her grubun birsınıflandırmanın yönetimini aldığı kendi kendine kümelenebilen bir ağ yapısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Web Service discovery is currently performed with centralized registries such asUDDI. But centralized architectures suffer from single-point of failure and scalability. Onthe other hand, peer-to-Peer (P2P) protocols like Napster, Gnutella can be used toimplement scalable and robust services for sharing information.In this thesis, we propose a super-peer network protocol to combine the efficiency ofa centralized protocols and P2P networks. For avoiding flooding the network with searchrequest and for minimizing the number of messages routed in the network, we representedContent-Addressable Network (CAN) structure, which provides a scalable, fault-tolerantdistributed hash table (DHT), for super-peers communication. We implemented ourproposed system over JXTA Framework.Web service definitions implemented semantically as OWL Ontology. The pure-peers are the registries for semantic web service definitions and super-peers stores indicesof these definitions. The proposed architecture offers self-maintaining and self-clusteringnetwork where the peer groups classify the web service definitions and each peer-groupbecomes the owner of a classification dynamically.