Compressing mesh geometry using spectral methods and a set partitioning algorithm
Spektral yöntemler ve bir küme bölüntüleme algoritması kullanılarak 3B nesne bilgilerinin sıkıştırılması
  1. Tez No: 181312
  2. Yazar: UMUT KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK FİKRET GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
3B modellerin bilgisayar destekli tasarım, üretim, savunma, mimari, eğlence, vs. gibialanlarda kullanımının artmasıyla birlikte 3B nesne bilgilerinin gösterimi vegörselleştirilmesi gereksinimi giderek artmıştır. Birçok uygulamada, model bilgilerineiletişim ağları üzerinden erişilme zorunluluğu, verimli kodlama yöntemleri geliştirmeyi son20 yıllık dönemde ilgi çekici bir araştırma konusu yapmıştır. VRML (Virtual RealityModeling Language) ve MPEG-4 (Motion Pictures Experts Group-4) 3B nesne bilgilerininkodlanması ve görüntülenmesi için geliştirilmiş standartlara örnek verilebilir.3B nesne bilgilerini kodlamak farklı çerçevelerde ele alınabilir ve sınıflandırılabilir.Bu çalışmada bizi esas olarak ilgilendiren, geliştirilen kodlayıcının ilerleyici bir yapıyasahip olmasıdır. Kimi uygulamaların tek bir kodlanmış modelle çalışarak geri çatmayı bumodel üzerinde başarması yeterliyken, kimi uygulamalarda modelin ara aşamalarınıngörülmesi gerekebilir. Bu durumda ilerleyicilik, yani modelin kabadan iyiye doğru geriçatılması ve zaman ilerledikçe artan kesinlikte görselleştirilmesi gerekir.Bu çalışmada, çokgen ağ yapılarının sıkça kullanılan bir alt kümesi olan üçgen ağyapısındaki nesneleri ilerleyici biçimde kodlayan bir araç geliştiriliyor. Kodlama aracıKarni ve Gotsman'ın önerdiği yöntemle elde edilen spektral katsayıları daha öncesindeimge kodlama amacıyla kullanılmış olan ve küme bölüntüleme yaklaşımıyla çalışan birsıralama algoritması olan SPECK (Küme Bölüntüleyen Gömülü Blok Kodlayıcı) fikirlerinikullanarak bit-düzlemsel kodlamaktadır. Elde edilen bit katarı tamamen gömülü olupspektral yöntemden daha başarılı sonuçlar ürettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for visualizing 3D objects has been growing rapidly in recent years dueto the use of 3D models in several contexts and an increasing number of applications suchas computer aided design, manufacturing, defense, architecture, entertainment, etc.Accessing these models over networks is required in many cases and hence developingefficient encoding schemes has been an interesting research topic for a decade or two.VRML (Virtual Reality Modeling Language) and MPEG-4 (Motion Pictures ExpertsGroup-4) are two multimedia standards developed for coding and displaying polygonalmeshes.Coding 3D object data can take place in different domains and be classified indifferent ways. What primarily concerns us in this study is the progressive nature of thedeveloped scheme. That is, while some applications may do with one instance of anencoded model and reconstruction performed on this single instance, other applicationsmay require intermediate stages of a model that is reconstructed from coarse to fine intime. The latter case amounts to progressivity where a model can be viewed with higherand higher precision.In this work, we develop a progressive mesh geometry coder that operates on afrequently used family of polygonal meshes (i.e. triangle meshes). The tool operates onspectral coefficients obtained by the method of Karni and Gotsman and bit-plane codesthese coefficients using ideas borrowed from a set partitioning sorting algorithm calledSPECK (Set Partitioning Embedded Block Coder) formerly used for image codingpurposes. The output code is truly embedded and our method has shown to produce resultssuperior to those of the spectral method.