Terrain induced wind profiles
Araziden etkilenen rüzgar profilleri
  1. Tez No: 181313
  2. Yazar: EVREN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Meteoroloji, Physics and Physics Engineering, Meteorology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, WOCSS meteorolojik modeli üç boyutlu rüzgar alanları üretmek üzerekullanıldı. WOCSS tarafından simüle edilen sonuçlar MATLAB ortamında görselleştirildi.WOCSS modeli, Prof. Ludwig'in sağlamış olduğu veri kümesi kullanılarak uygulandı vebu veri kümesinden daha az sayıda veri alınarak yeni bir veri kümesi oluşturuldu. Dahasonra, WOCSS modeli Boğaziçi bölgesine uygulandı. Üç boyutlu rüzgar alanlarısimülasyonunda, dört yer istasyonu ve bir sondaj istasyonunda gözlemlenen verilerkullanıldı. Yer istasyonu verileri Florya, Göztepe, Kireçburnu ve Kumköy'den, sondajverileri ise Göztepe istasyonunda alındı. Bütün gözlem istasyonları, arazi özelliklerinitemsil edebilecek şekilde bütün model alanına yayılarak model alanı içinde yer almıştır.WOCSS modeli 18 Ağustos, 11 Ekim, ve 10 Aralık 1998 de rüzgar alanlarının simüleedilmesinde kullanıldı. Model 40 km × 40 km'lik bir kilometre hücre aralıklarıyabölünmüş ilgi alanı için çalıştırılmıştır. En önemli sonuçlardan biri, kullanması kolay veçok fazla bilgisayar gücü gerektirmeyen bir model olan WOCCS makul rüzgar analizleriyapabilmek için kullanılabilir. Diagnostik modellerde herzaman doğru olduğu gibi,sonuçlar daha çok rüzgar veri girdisi ile geliştirilebilinir. Ancak bu çalışma için sağlananveriler ile akım üzeindeki arazi etkisi simüle etmek mümkün oldu ve üç boyutlu rüzgaralanı bilgisi gerektiren dağılım veya türbülans modelleri WOCCS sonuçlarını girdi olarakkullanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the WOCSS meteorological model was used to produce three-dimensional gridded wind fields. The WOCSS model was performed using a sample dataset which was supplied by Prof. Ludwig and an extracted data set from this sample byreducing the number of available data in the given data set. Then, the WOCSS model wasperformed on Bosphorus area. In the simulation of three-dimensional wind fields, airobservation data from four surface and one upper air station were used. WOCSS modelwas used to produce wind fields for the data sets belonging to 18 August, 11 October, and10 December 1998. The model was performed on a gridded domain covering 40 km × 40km with grid spacing 1 km. The major conclusion to be drawn is that reasonable windanalysis can be performed by using WOCSS which is a quite easy model to use and doesnot require large computing resources for operation. However, with provided data for thisstudy, the terrain effect on the flow was able to be simulated, and it was concluded that thedispersion or turbulence estimation models which require a three-dimensional griddedwind field can use the results of WOCSS as input.