Physical properties and preferential CO oxidation performance of Pt-Co-Ce/Al2O3 catalysts
Pt-Co-Ce/Al2O3 katalizörlerinin fiziksel özellikleri ve seçimli CO oksidasyonu etkinlikleri
  1. Tez No: 181328
  2. Yazar: ZEHRA TUĞÇE GÖZAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, katalizör tasarım parametrelerinin Pt-Co-Ce/Al2O3katalizörlerinin fiziksel özelliklerine ve seçimli CO oksidasyonu (PROX) etkinliklerineolan etkilerinin incelenmesidir. Pt, Co ve Ce metallerinin ağırlık yüzdeleri, kalsinasyonsıcaklığı ve kalsinasyon süresi başlıca tasarım parametreleri olarak ele alınmış veempregnasyon yöntemi kullanılarak on ayrı katalizör hazırlanmıştır. Tasarımparametrelerinin katalizörün fiziksel özelliklerine etkisini belirlemek için, toplam yüzeyalanları, gözenek hacimleri, katı ve parçacık yoğunlukları ölçülmüştür. Seçimli COoksidasyonu deneylerinde girdi olarak tipik bir yakıt işlemcinin çıktısı ile aynı bileşimesahip gerçekçi bir gaz karışımı (1% CO, 1% O2, 60% H2, 25% CO2, 10% H2O ve inert He)kullanılmıştır. Seçimli CO oksidasyonu deneyleri için hazırlanan on katalizörün beşiseçilerek bu katalizörler üzerinde gerçekleşen CO ve O2 dönüşmeleri 30-dakika aralıklarlaiki saat süreyle ölçülmüştür.Pt içeriği 1.4-1.8 %(ağırlık), Co ve Ce içerikleri 1.25-3.75 %(ağırlık) aralığındaolan ve kalsinasyonu 450oC de 2 saat süreyle yapılan Al2O3-destekli katalizörlerin tümü%100 karbon monoksit dönüşmesini %50 seçimlilikle sağlayan başarılı katalizörleridir.Bunlar arasında, reaktör girdisinde karbon dioksit ve su buharının olduğu ve olmadığı tümdurumlarda %100 karbon monoksit dönüşmesi sağlayan 1.4%Pt-1.25%Co-1.25%Ce/Al2O3katalizörü ekonomik açıdan da optimum olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the effects of design parameters on thephysical properties and on preferential CO oxidation (PROX) activity of Pt-Co-Ce/Al2O3catalysts. The major catalyst design parameters considered were the metal loadings of Pt,Co and Ce, calcination temperature and calcination time. Ten different Pt-Co-Ce/Al2O3catalysts were prepared using incipient to wetness impregnation method. The total surfaceareas, pore volumes, solid and envelope densities of the catalysts were measured in orderto investigate the effect of design parameters on physical properties. A realistic gas mixturesimulating the exit stream of a typical fuel processor and containing 1% O2, 1% CO, 60%H2, 25% CO2, 10% H2O and inert He as balance was used in the PROX experiments.Activity tests were performed on five of the ten catalysts studied. CO and O2 conversionswere measured at 30-minute intervals up to two hours.It was found that Al2O3-supported catalysts with Pt loadings between 1.4-1.8 wt%,Co and Ce loadings between 1.25-3.75 wt% and calcined at 450oC for 2 h all achieve100% CO conversion with a selectivity of 50% and are successful PROX catalysts. Amongthe catalysts studied, 1.4%Pt-1.25%Co-1.25%Ce/Al2O3 calcined at 450oC for 2 h is theoptimum PROX catalyst since it yields 100% CO conversion both in the presence and inthe absence of carbon dioxide and water vapor in the feed.