Solving the rectilinear distance location-allocation problem using lagrangean relaxation and subgradient optimization
Sınırlı sığalı dik-yatay uzaklıklı yer seçimi-taşıma probleminin lagrange gevşetmesi ve altgradyan eniyilemesi ile çözümü
- Tez No: 181329
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBAN ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Biz bu çalışmamızda sonlu tesis sığaları ve müşteri istem kısıtlarını dikkate alarakkısıtları sağlayan ve toplam ulaştırma maliyetlerini enküçükleyen tesis yerlerininbelirlenmesi ve kaynak taşıma planının ne olması gerektiğini bulmaya çalışacağız. Müşteriyerleri, birim taşıma maliyetleri, müşteri istemleri ve tesis sığları bilindiğinde, amacımızaynı anda en iyi tesis yerlerinin seçilmesi ve en iyi kaynak dağıtım planınınbelirlenmesidir.Bu tür problemlerin en iyiye çözümünü bulmak zordur. Sezgisel yöntemlerkullanılarak etkin ve doğru sonuçlar elde edilmeye çalışılmaktadır. Biz de yapılan buaraştırmalar doğrultusunda Lagrange gevşetme yöntemi tabanlı, yarı-Lagrange gevşetmesiüzerinde çalışacağız.Yarı-Lagrange gevşetmesi ile test problemlerini çözdüğümüzde, iyi sonuçlar eldeetmemize rağmen yeni elde edilen problemlerin orijinali kadar zor olduğu görülmüştür.Etkin bir çözüme ulaşabilmek için altgradyan yaklaşımı önerildi. Sonuç olarak yarı-Lagrane gevşetmesi ile alt gradyan yöntemi problemlerin çözümü için birlikte uygulandı.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the rectilinear distance location-allocation problem,which seeks the location of capacitated facilities along with the allocation of their productsto customers, so as to minimize total cost proportional to rectilinear distance and theamount shipped. Knowing each customer?s coordinates, unit cost from each facility to thatcustomer, the customer?s demand, and the supply at each facility, we determine eachfacility?s optimal location and allocation simultaneously.This is a non-convex optimization problem and difficult to solve exactly. However,there has been conducted the application on the development of accurate and efficientheuristic methods. In this work we continue this line of research and propose newLagrangean relaxation based heuristics by using the new semi-Lagrangean relaxationapproach.The subproblems solved in the semi-Lagrangean relaxation are almost as intractableas the original one although the solution quality is very high. We therefore propose asubgradient algorithm to solve them approximately in order to increase efficiency. Thisnew approach is implemented and computational results based on extensive experimentsare also provided.