Indexing of XML-based encrypted medical documents in worm storage
Worm depolama aygıtlarında saklanan XML tabanlı ve şifreli tıbbi dökümanların ındekslenmesi
- Tez No: 181327
- Danışmanlar: PROF.DR. TAFLAN İMRE GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tıbbi dökümanların elektronik ortamda özellikle XML tabanlı dökümanlar şeklindesaklanma oranının artması, bu amaçla kullanılan depolama aygıtlarının kayıt güvenirliliğinisağlamasını zorunlu kılmaktadır. Düzenleyici kurallar bu kayıtların `bir kez yaz çok kezoku' (WORM) depolama aygıtlarında saklanmasını öngörmektedir. Ayrıca, hassas bilgininkorunabilmesi ve güvenlik gereksinimlerinin karşılanabilmesi için WORM depolamaaygıtlarında saklanan dökümanlar şifrelenebilir. Bununla birlikte, kayıt sayısının fazlalığıbu kayıtlara hızlı bir şekilde ulaşabilmek için indeks kullanımını gerekli kılmaktadır.Fakat, kayıtlara indeks yoluyla ulaşılması bu kayıtların başkaları tarafından kolaylıkladeğiştirilmesi ve silinmesi için uygun bir ortam yaratmaktadır.Biz bu çalışmada, WORM depolama aygıtlarında şifreli şekilde saklanan XMLtabanlı tıbbi dökümanlar için yeni bir indeksleme yapısı ve şifreleme yöntemiönermekteyiz. Önerilen indeksleme metodu, WORM depolama aygıtlarında şifreli şekildesaklanan XML tabanlı tıbbi dökümanlar üzerinde izdüşüm, seçme ve birleştirme işlemleriyapabilen ve GHT veri yapısını kullanan bir indeksleme tekniğidir. Ayrıca, XML tabanlıtıbbi dökümanlar, geleneksel şifreleme yöntemlerini sıra korumalı şifreleme yöntemiyle(OPES) birleştiren yeni bir şifreleme algoritması kullanılarak saklanmaktadır. Literatürdeşu ana kadar sadece elektronik postalar, mali raporlar gibi sıradan dökümanlar içinindeksleme yöntemleri ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır ve bu indeksleme yapıları sadecetemel kayıt ekleme ve kayıt arama algoritmalarını yapabilmektedir. Son olarak,önerdiğimiz sistemin performans açısından tatmin edici sonuçlar verdiğini kanıtladık.
Özet (Çeviri)
Since the medical records are increasingly stored in electronic forms, especially inXML based documents, the storage devices for these records must preserve theirtrustworthiness. The regularity requirements rely on storing the critical data in Write-Once-Read-Many (WORM) storage devices to prevent them from easy modification. The XMLdocuments stored in the WORM storage may also be encrypted in order to protect thesensitive data, and satisfy the security requirements. Efficient access of the large volume ofrecords requires the use of direct access mechanisms such as indexes. Relying on indexesfor accessing records could, however, provide a means for effectively altering or deletingrecords, even those stored in WORM storage.In this study, we propose a novel indexing structure and an encryption schema forencrypted medical XML documents stored in WORM storage structures. The proposedindexing method expedites projection, selection and join operations on encrypted medicalXML records stored in WORM storages, and uses Generalized Hash Tree (GHT) datastructure. Also, medical XML documents are stored with a novel encryption schema whichcombines traditional encryption techniques with order preserving encryption schema(OPES). In the literature so far, there are only some studies on indexing techniques forsome ordinary documents such as electronic mail, financial statements, quality assurancedocuments which all stored in WORM structures, and these indexing structures onlymanage simple insert and search algorithms. Finally, we demonstrate that the proposedsystem gives satisfactory performance.