A hierarchical approach for responsive production planning and control in flexible manufacturing systems
Esnek üretim sistemlerinde tepkisel üretim planlama ve kontrol için hiyerarşik bir yaklaşım
  1. Tez No: 181335
  2. Yazar: ERİNÇ ALBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezin amacı, Esnek Üretim Sistemleri (E S) için esnek işlem planlarını dakullanabilen tepkisel bir üretim planlama ve kontrol sistem (ÜPKS) iskeleti geliştirmektir.Bu tarz bir esnekliğin varlığında, bir parça tipini üretmek için gerekli olan işlemlerinkompozisyonu degişkenlik gösterebilir ve bu tarz bir esneklik sadece gerekli işlemlerifarklı makinalarda gerçekleştirmeye fırsat vermekle kalmayıp, aynı parça tipinin, farklıişlem sıralarıyla gerçekleştirerek üretilmesine de olanak verir. ÜPKS iskeleti, bahsi geçenesneklikten de faydalanarak, mümkün olan en iyi performansı elde etmek maksadıyla, E Siçin üretim planını oluşturmaya ve E S'in kontrolünü sağlamaya çalışır. Bu amaca ulaşmakiçin, üç seviyeli bir ÜPKS modeli geliştirilmiştir. Her seviye ile ilgili problemler veseviyeler arasındaki iletişim şeması tanımlanmıştırr. Tanımlanan her problem için, çözümmetodları sunulmuş; seviyeler arası geri beslemeye dayalı parametre güncellemelerigerçekleştirilmiş; yeniden planlama ve olursuzluk ortadan kaldırma stratejilerigeliştirilmiştir. Tüm bu işlemlerin üstesinden gelebilmek için matematiksel programlama,sezgisel metodlar ve benzetim kullanılmıştır. Son olarak, öne sürülen ÜPKS'ninperformansı ceşitli senaryolarla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to build up a responsive production planning and controlsystem (PPCS) framework for a Flexible Manufacturing System (FMS), which can handleflexible process plans. In the existence of such flexibility, the composition of the set ofoperations required to manufacture a part type may be variable and this type of flexibilitynot only gives opportunity to process operations on different machines but also allowsproducing the same part type with different operation sequences. PPCS framework tries togenerate the production plan and control of FMS while facilitating the mentionedflexibility for achieving the best possible performance. For this purpose, a three-levelPPCS model is developed. Problems related to each level and communication schemaamong the levels are defined. For each problem defined, solution methods are provided;parameter updating based on inter-level feedback are performed; re-planning andinfeasibility overcoming strategies are developed. To achieve all these tasks mathematicalprogramming, heuristics and simulation are used. Finally, the performance of the proposedPPCS is tested under different scenarios.