An aggregate economic equilibrium model for sustainable energy policy analysis and implications for Turkey
Sürdürülebilir enerji politika analizi için bir tümleşik ekonomik denge modeli ve Türkiye uygulamaları
- Tez No: 181336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN KUMBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu şalışmada şeşitli enerji ve şevre politikalarının Türkiye uzerine getireceğics cs c u ü gekonomik etkiler, bir enerji-ekonomi-şevre tümleşik modeli ile araştırılmaktadır. Model;c u s senerji talepleri, sermaye getirileri ve işşi girdilerini tüm ekonomiyi kapsayan birbirisc uişerisine yerleştirilmiş sabit ikame esnekliği uretim fonksiyonu altında birleştirmektedir.c s s gü sBüyüyen enerji talebi yenilenebilir enerji teknolojilerini de işeren şeşitli alternatif enerjiuu c cskaynaklarından gelen artan talep tarafından karşılanmaktadır. Cevresel alt model hems şenerji sektürü hem de ekonomiyle geri bildirim bağlantılarına sahiptir. Bu bağlantılarıou g güoluşturmak işin bir üdeme istekliliği fonksiyonu kullanılmaktadır. Odeme istekliliğis c o g gfonksiyonu Koşullu Değer Bişme yüntemi kullanılarak uygulanan bir anket şalışmasındans g c o csalınan verilerden elde edilmiştir. Yenilenebilir enerji kaynalarından elde edilen elek-striğin artan oranda kullanımı model işerisine entegre edilen işsel ügrenme fonksiy-g c c oğonları tarafından desteklenmektedir. Sonuşlar ulkenin şevresel ve ekonomik olarakc ü csürdürülebilir gelişimi işin yararlı politika hareketleri ünermekte ve uzun dünem enerjiu uu s c o opolitika planları sağlamaktadır.g
Özet (Çeviri)
This study explores economic eï¬ects of various energy and environmental policiesfor Turkey using an energy-economy-environment aggregate equilibrium model. Themodel aggregates energy demands, capital requirements and labor inputs under aneconomy-wide nested constant elasticity of substitution production function. Growingenergy demand is met by increased supply produced by various alternatives includinga variety of renewable energy technologies. The associated environmental sub modelincludes feedback links both to the energy sector and economy. A willingness to payfunction is used to establish those links. The willingness to pay equation is based ondata gathered from a pilot survey, in which the Contingent Valuation Methodology wasemployed. An increased use of electricity from renewable sources is further encouragedby the endogenous technological learning functions integrated into the model. Resultssuggest various useful policy implications for an environmentally and economicallysustainable development of the country and provide long-term energy policy plans.