Assessing benefits of direct shipment in a deterministic supply chain
Deterministik tedarik zincirinde fabrikadan müşteriye doğrudan satışın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 181334
  2. Yazar: EBRU MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzün üretim kuruluşlarının, aralarında lojistik, dağıtım ve envanterin debulunduğu operasyonlarını iyileştirmeleri gereklidir. Üretim-dağıtım sistemlerininentegrasyonu ve çizelgeleme, daha verimli üretim yapabilmek için üretim uygulamalarındaen çok kullanılan yöntemlerdir. Bu çalışma, üretim yeri ile depo arasındaki etkileşimi veentegrasyonu analiz etmektedir. Bu konuda iki yaklaşıma odaklanılmıştır: ELSPprobleminin yeraldığı bir üretim yerinden doğrudan müşteriye satış ile depodan satış.Üretim yerinde, iki ayrı ürünün tek bir makinada üretilmesi sözkonusudur.Bir MIP modeli kurulmuş ve deneyleri pekçok değişik problem seti üzerindegerçekleştirmek ve iki yaklaşımın karşılaştırmasını iyi yapabilmek için farklı parametredeğerleri ile geniş bir durum yelpazesi oluşturulmuştur. Tüm problem setleri için modelCPLEX çözücüsünün işletildiği GAMS üzerinde koşturulmuştur. Çalışma sırasında, MSExcel'den doğrudan veri okumak ve sonuçları doğrudan Excel'e yazmak için GAMS veMS Excel entegre edilmiştir. Ayrıca, Visual Basic ile her bir senaryo için girdi talepverilerini oluşturan ve bu kayıtları tutacak ayrı Excel dosyaları oluşturan bir bilgisayarprogramı geliştirilmiştir.. Bu uygulama, özellikle pratikte büyük faydası olacak efektif vehızlı bir analiz aracıdır. Koşumların ardından sonuçlar rapor edilmiş ve analizlersunulmuştur.Bu çalışma, tek makina-çok ürünün olduğu deterministik bir çevrede fabrikadandoğrudan müşteriye satış ile depodan satışı değerlendirmekte, karşılaştırma sonuçlarınıortaya koymakta ve bilgisayar teknolojisinin yardımı ile analizin pratik kullanımına veuygulanabilirliğine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's manufacturing establishments have to improve their operations such aslogistics, distribution and inventory. Integration of production-distribution systems andscheduling are widely used in manufacturing applications to perform production in anefficient way. This study analyses the interaction and integration between themanufacturing facility and the warehouse. We are interested in an evaluation of twoapproaches: Direct shipment from the plant to customers vs. warehouse replenishment inan environment where Economic Lot Scheduling Problem arises. We consider a singlemachine in the plant which produces two seperate items.An MIP model is built up and a wide range of situations are generated withparameters having different values in order to carry out the experiments on a variety ofdifferent problems, and to make a good comparison between the two approaches. Themodels are run for all the problem settings on GAMS where CPLEX is invoked. Duringthe study, the integration of GAMS and MS Excel is achieved through which GAMSdirectly reads the input and then writes the output data. Besides, the development of acomputer programme using Visual Basic is made which creates case-based demandprofiles as Excel input-data spreadsheets. This provides an effective and fast analysis toolwhich is especially important for people in practice. After investigations, the results arereported and analysis is presented.This study evaluates the benefits of direct shipment and consolidated warehouseshipment, in a deterministic, single-machine multi-item environment, and presents theresults of the comparison and contributes to practical use and applicability of the model bythe help of computer technology.