Giyardiyazlı hastaların serumlarında indirekt fluoresan antikor-kompleman tekniği ile giardia intestinalise karşı oluşan kompleman bağlayan antikorların aranması
- Tez No: 18135
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGENE BÜGET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Bu çalışmada istanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Koproloji laboratuvarına rutin parazitolojik inceleme için gelen ve dışkılarında G. intestinalis kisti saptanan 100 hastadan alman kan serumları İFA - C ve İFA yöntemiyle incelenmiştir. İFA - C yöntemiyle kompleman bağlayan antikorlar % 7 oranında, 1/4-1/16 arasında değişen titrelerde pozitif bulunmuştur. Aynı hastaların İFA yöntemiyle incelenen serumlarında IgG ve IgM sınıfı antikorlar 1 / 4 - 1 / 256 arasında değişen titrelerde, % 34 oranında pozitif bulunmuştur. İFA - C yöntemi ile İFA yönteminin aynı laboratuvar disiplini içinde beraberce kullanılması giyardiyaz olgularının serolojik tanısında daha yararlı olacağı kanısındayız. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the serological investigation of the sera of 100 patients who were found to have G. intestinalis cysts in the routine studies of their stools were searched for the presence of the parasite using IFA - C and IFA. Complement fixating antibodies were found to be positive at titers of 1/4-1/6 in % 7 of the cases using IFA - C. The same group of patients showed a % 34 positivity rate of the IgG and IgM antibodies at titers of 1 / 4 - 1 / 256 using IFA. It is our belief that using both IFA - C and IFA methods will prove to be more efficient in the serological diagnosis of giardiasis. 22