Yoğun bakımda yatan hastalarda nozokomiyal çoklu ilaç dirençli acinetobacter enfeksiyonlarındaki risk faktörlerinin belirlenmesi ve izolatların genotiplendirilmesi
Adult intensive care UNIT-ACGUİRED nosocomial multi-drug resistant acinetobacter infections: Epidemiology, risk factors and genotyping analysis
  1. Tez No: 324143
  2. Yazar: ŞİRVAN ELMAS DAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YETKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma ile erişkin yoğun bakım üniteleri (YBÜ)'nde hastane kökenli çoklu ilaç dirençli (ÇİD) Acinetobacter enfeksiyonları, özellikle Acinetobacter baumannii, gelişiminde etkili olabileceği düşünülen risk faktörlerini belirleyerek Acinetobacter enfeksiyonu oranlarını azaltmak için görüş ve önerilerde bulunmak ve antimikrobiyal duyarlılığın değerlendirilmesi ile tedavi protokollerinin geliştirilmesi ve izolatların genotiplendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma ileriye dönük vaka-kontrol çalışması olarak yapılmış olup, Nisan 2011-Mart 2012 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi erişkin YBÜ'de yatan ve hastane kökenli Acinetobacter enfeksiyon atağı saptanan 108 vaka ile aynı dönemde erişkin YBÜ'de takip edilen ve kültürlerinde üreme olmayan 105 kontrol grubu hastası karşılaştırılarak enfeksiyon gelişiminde rol oynadığı düşünülen risk faktörleri belirlenmeye çalışıldı. Tek ve çok değişkenli regresyon analizi yapılarak hastane kökenli Acinetobacter enfeksiyon atağı gelişimini ve mortaliteyi etkileyen risk faktörleri belirlendi.Çok değişkenli regresyon analizi sonrasında son modelde yaş, mekanik ventilatör uygulaması, trakeotomi uygulaması, PEG uygulaması, karbapenem kullanımı ve 3. kuşak sefalosporin kullanılmaması hastane kökenli Acinetobacter enfeksiyon atağı gelişimi için bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur. Mortalite için yapılan çok değişkenli lojistik regresyon analizinde son modelde, mortaliteyi etkileyen bağımsız risk faktörleri ise enteral beslenme şekli ve APACHE II skoru tespit edilmiştir. Bu risk faktörlerinin kontrolü, özellikle karbapenem gibi geniş spektrumlu antibiyotik kullanımının kısıtlanması ve ampirik tedavide 3. kuşak sefalosporinlerin uygun durumlarda tercih edilmesi desteklenmelidir.İzolatların %94'ünde çoklu antibiyotik direnci saptanmıştır. İmipenem direncinin %82.4 ve meropenem direncinin %88 oranında olduğu gözlenmiştir. Kolistin duyarlılığı %100 ve tigesiklin duyarlılığı %99,1 olarak bulundu.Çalışmamızda en fazla izolat sayısına sahip klonun hastanemizde yaklaşık 14 ay varlığını sürdürdüğü tespit edildi. Bu veri ile özellikle ÇİD Acinetobacter baumannii salgın klonlarının önlem alınmadığı durumda hastane ortamında uzun yıllar kalabileceği ve hastadan hastaya taşınabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
We aimed in this study to identify risk factors which thought to be influential in the development of nosocomial multi-drug-resistant Acinetobacter especially A. baumanni infection in adult intensive care units and make comments and suggestions in order to reduce Acinetobacter infections rates and development of treatment protocols with evaluation of antimicrobial susceptibility and genotyping of isolates.This research is being a prospective case-control study tried to determine risk factors which are thought to play a role in the development of infection compared with nosocomial Acinetobacter infection attack was determined with 108 cases and 105 patients whose are control group with any infection are being followed during the same periods between April 2011-March 2012 in adult intensive care units of Inonu University Faculty of Medicine Turgut Ozal Medical Center. The risk factors affecting mortality and nosocomial Acinetobacter infection attack are identified with analysis of univariate and multivariate regression.Age, application of mechanical ventilation, tracheotomy and percutan enterogastrostomi (PEG) and a history of using carbapenem and non-using cephalosporin was found to be an independent risk factor for growth of Acinetobacter on culture after multivariate regression analysis in final model. Enteral feeding and APACHE II score were found independent risk factors affecting mortality in the multivariate logistic regression analysis for mortality in final model. Control of these risk factors and restriction of implementation of broad-spectrum antibiotics such as carbapenems especially in patients who do not need can reduce the rate of nosocomial infections due to Acinetobacter spp.Multiple antibiotic resistance was determined in 94% of the isolates. It`s observed that the imipenem resistance was 82.4% and meropenem resistance was 88%. All isolates were susceptible to colistin. Tigecycline susceptibility was determined as %99,1.In our study observed that the clone which have a many number of isolates continued existence of the hospital was approximately 14 months. This data suggest that multi-drug resistant Acinetobacter clone can remain for many years in the hospital environment and can transmitted from patient-to-patinet if precautions are not taken.