İstanbul ve yöresindeki newcastle aşılarıyla aşılanmış tavukların bağışıklık düzeyleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 18137
  2. Yazar: SEYYAL AK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ILGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
67 ÖZET 1- Bu çalışmamızı, ülkemizde son yıllarda kullanılan değişik New castle aşılarının broyler ve yumurta tavuk sürülerinde oluşturdukları bağı şıklık durumunu saptamak amacıyla ele aldık. 2- Çalışmamızda her sürüden rastgele (random) alınan 24'er kan örneği, 8HAÜ/0.25 mi olarak saptanan antijen ile, Hemaglutinasyon-İnhi- bisyon testine tabi tutuldu. 3- Gerek Pınar tavuk Mezbahasından gerekse çiftliklerden alınan kan örneklerinde yumurtacı tipte yetiştirme yapan sürülerde, broylerlere oranla Hİ titre ortalamalarının daha yüksek olduğu saptandı. 4- Pınar Tavuk Mezbahasında kesime gelen broyler sürülerinde Hİ titre ortalamalarının 7.5 kriterinin çok altında olmasına karşın, Fakültemiz Eğitim, Araştırma ve Uygulama çiftliğinde gözetimimiz altında yetiştirdiğimiz, 20-22. günlerde tek bir aşı uygulanan ve kesim anında kan alınan sürülerde Hİ titre ortalamalarının 7.5'in üzerinde olduğu saptandı. 5- Pınar Tavuk Mezbahasında kesime gelen yumurta üretimi bitmiş, ya da ekonomik değerini yitirmiş sürülerde Hİ titre ortalamalarının broyler sürülerine oranla yüksek olduğu gözlendi. (57 adet sürünün 30 adetinin Hİ titre ortalamaları 7.5 ve yukarısında saptandı).68 6- Yumurta tip yetiştirme yapan bazı çiftliklerde birkaç kez New castle aşısı uygulanmış sürülerde bağışıklık titrelerinin çok düşük, bazılarında ise istenilen düzeyde olduğu saptandı. 7- Bazı yumurtacı tip yetiştirmelerde yumurta üretimine girme den uygulanan inaktif aşıların Hİ titrelerini yükselttiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY 1- This study was undertaken to determine the immunity of vario us Newcastle vaccines, which are being used in our country in recent years, on broilers and egg chickens. 2- 24 blood samples were taken at random from every flock and Hemagglutination - Inhibition tests were made with the determined anti body as 8HAU/0.25 ml. 3- The mean HI titer was higher in egg type flocks in comparisi- on the broiler type in the blood samples from Pınar Chicken Slaughterho use and from farms. 4- The mean HI titer was far below 7.5 in the broilers that came from Pınar Chicken Slaughterhouse. However, the blood samples taken at the slaughtering time from chickens bred in farm of our Faculty under our control and recieved a single vaccine on the 20th and the 22 rd days had mean HI titers above. 5- In flocks, from Pınar Slaughterhouse, that were no longer pro ducing eggs or had exhausted their economie value, the mean HI titer was higher in comparison to the broiler (out of 57 flocks 30 had HI titers hig her than 7.5).70 6- In certain farms where egg type chickens were bred, in flocks that were made the Newcastle vaccine several times, the immunity titer was too low whereas it was at the desired level in others. 7- The increased HI titre was observed in some egg type chic kens that had been made the inactive vaccine just prior to egg production.