Agarın fraksiyon ürünleri ile tablet kaplanması üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 18141
  2. Yazar: SELMA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL ALPMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
-42- ÖZET Bu çalışmada, agar fraksiyonları ile tabletlerin film kaplanması üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Agar, agaroz ve agaropektin olarak fraksiyone edilmiştir. Elde edilen agaroz ve agaropektinin % 0.25 ve # 0.50'lik sudaki çö zeltileri % 30 alkol (96°) ilavesinden sonra film kaplama için kullanılmıştır. Kaplanan tabletlerin dağılma, ağırlık artışı, sertlik, kırılabilirlik kontrolleri yapılmış ve film kalınlıkları saptanmıştır. Ayrıca kaplama formüllerine polietilenglikol 4-00 ve triasetin ilave edilmiş ve bu yumuşatıcıların film kaplamaya etkisi incelenmiştir. Kaplanmış tabletler üzerine rutubet etkisinin incelenmesinde bu maddelerin rutubetten etkilenmedikleri görülmüştür. Agaroz ve agaropektinin tabletlerin film kaplanması için uygun maddeler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-43- SUMMARY In this study, investigations have been made on agar fractions for film coating of tablets. i Agar has been fractioned into two parts: agarose and agaropectin. 0.25 % and 0.50 % aqueous film coating solutions of agarose and agaropectin have been prepared and after addition of 50 % alcohol (96 ), these solutions have been used for film coatinp- of tablets. On the coated tablets, disintegration, hardness and friability tests have been carried out and weight increase and film thickness of; the tablets have been determined. On the other hand, polyethylene glycol 400 and triacetin have been added to the formulations to see the effect of these plastici- zers on film coating. In the studies carried out on the effect of relative humidity on coated tablets showed that there wasn't much effect of humidity on the coated tablets. i As a result, we can say that agarose and agaropectin are suitable film coating substances.