Triticum aestivum L. ve triticum durum desf.'un bazı çeşitlerinde fotosentetik pigment birikimi, hücre canlılığı ve yüksek sıcaklık şoku proteinlerinin sentezi üzerine yüksek sıcaklığın etkisi
Effect of high temperature on photosynthetic pigment accumulation, cell viability, and synthesis of heat shock proteins in some cultivars of triticum aestivum L. and triticum durum desf.
- Tez No: 181415
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, erken fide evresindeki 16 ekmeklik (Triticum aestivum L.) ve 14makarnalık (Triticum durum Desf.) buğday çeşidinin hücre canlılığı ve fotosentetikpigment birikimi üzerine farklı sıcaklık uygulamalarının etkisi incelenmiştir. Bunailaveten, farklı sıcaklık uygulamalarına maruz bırakılan bazı termal toleranslı ve duyarlıekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinin ilk yaprak dokularından ekstrakte edilentoplam çözünebilir proteinlerin iki-yönlü (2-D) elektroforetik profillerindeki çeşitlilikbelirlenmiştir.Hücre canlılık [2,3,5-trifeniltetrazolium klorür (TTC) indirgenme testi] testinde, ekmeklikve makarnalık buğday çeşitlerinin 25ºC'de büyütülmüş 5 günlük fideleri uyum (37ºC, 24sa) ve uyumu takiben 50ºC'de 1 sa uygulamalarına maruz bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of different temperature treatments on cell viability andphotosynthetic pigment accumulation of 16 bread (Triticum aestivum L.) and 14 durum(Triticum durum Desf.) wheat cultivars at early seedling stage were investigated. Inaddition, the diversity in two-dimensional (2-D) electrophoretic profiles of solubleproteins extracted from some thermotolerant and thermosensitive wheat cultivarssubjected to different temperature treatments was detected.In cell viability [2,3,5-triphenyltetrazolium chloride (TTC) reduction test] test,six-day-old seedlings of bread and durum wheat cultivars grown at 25ºC were subjectedto acclimation (37ºC, 24 h) and acclimation followed by 50ºC for 1 h treatments.