Elektrik sayaçlarının GPRS ile uzaktan okunması
Remote reading of electricity meters via GPRS
  1. Tez No: 181414
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı bir elektronik sayacın kaydettiği bilgileri; sayacın optik portuve RS485 seri iletişim portu kullanılarak, GPRS modem aracılığı ile uzaktanokumaktır. Bu çalışmada, hakkında çok az şey bilinen ve gelişmelerin çok hızlıyaşandığı Otomatik Sayaç Okuma teknolojisinin detayları, olumlu ve olumsuzyönleri, düzenleme çalışmaları ile ülkemizdeki muhtemel uygulamalarıincelenmiş, genel bir çerçeve oluşturulmuş ve örnek bir model geliştirilmiştir.Bu çalışmada önerilen uzaktan sayaç okuma sistemi; örnek olarak geliştirilmişuluslar arası bir ağ sistemi olan Otomatik Sayaç Okuma sistemi referans alınarakgeliştirilmiş bir sistemdir. Önerilen sistem esnek ve genişletilebilir bir sistemdir.Önerilen sistem sayesinde abonelerin işlemleri uzaktan merkezi kontrol birimitarafından otomatik olarak yapılabilecektir.Sonuç olarak; GPRS modem kullanılarak uzaktan sayaç okuma işlemi başarıylagerçekleştirilmiş olup çalışmanın önemi ve faydaları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is remote reading of the information recorded by a digitalmeter by using the optical port of the meter and RS485 serial communication portwith the intervention of GPRS modem. In this study, the details of AutomaticalMeter Reading technology, about which there is a little known and in whichdevelopments are experienced very fast, the positive and negative sides of thistechnology, preparation studies and the probable applications in our country isexamined, a general aspect is constituted and a sample model is developed.The remote meter reading system proposed in this study is a system which isdeveloped with reference of Automatic Meter Reading system which is developedas a sample of international network system. The proposing system is a flexibleand expansible one. With the assistance of the system the procedure of thesubscribers can be done automatically by remote central control unit.As a result, the remote meter reading process by using GPRS modem is donesuccessfully and the importance and advantages of the study are stated.