Bazı Triticum L. türlerine ait çeşitler ve Aegilops L. türlerinde tuzluluk, sıcaklık ve fotoperiyot etkileşimlerinin tohum çimlenmesi üzerine etkisi ve fide evresinde tuz stresi proteinlerinin incelenmesi
Effect on seed germination of salinity, temperature, and photoperiod interactions in cultivars belonging to some Triticum L. species and Aegilos L. species, and investigation of salt strees proteins during seedling stage
- Tez No: 170794
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ekmeklik buğday türüne (Triticum aestivum L.) ait iki çeşit (Bezostaya-1 ve Ceyhan-99), makarnalık buğday türüne (Triticum durum Desf.) ait iki çeşit (Diyarbakır-81 ve Fırat-93) ve iki yabani buğday türünün (Aegilops biuncialis ve Ae. triuncialis) tohum çimlenmesi üzerinde sekiz tuz konsantrasyonu (0, 150, 225, 300, 375, 450, 525 ve 600 mM NaCl), üç sıcaklık rejimi (15/25°C, 20/30°C ve 25/35°C gece/gündüz) ve iki fotoperiyotun (24 saat karanlık ve 12:12 saat ışıklıkaranlık) etkileri incelenmiştir. Diğer taraftan, farklı genomlara sahip Ceyhan-99 ve Fırat-93 çeşitlerinin üç günlük etiyole fideleri, 15/25°C sıcaklık rejiminde, kontrol ve 150 mM NaCl uygulamasında 12 gün süreyle 12 saat ışık periyodunda büyütülmüş ve bu çeşitlerin yaprak dokusundan ekstre edilen total çözünebilir proteinlerin profilleri, iki-yönlü (2-D) elektroforezi (İEF/SDS-PAJE) takiben gümüş boyama kullanılarak belirlenmiştir. En yüksek tohum çimlenmesi (%100), ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinde 15/25°C ve 20/30°C sıcaklık rejimlerinde kontrolde ve yabani buğday türlerinde tüm sıcaklık rejimlerinde kontrol ve 150 mM NaCl uygulamasında belirlenmiştir. Optimum çimlenme 15/25°C sıcaklık rejiminde meydana gelmiştir. Tüm uygulamalarda, NaCl konsantrasyonundaki artış tohum çimlenmesini kısmen ya da tamamen inhibe etmiştir. Ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinin tohum çimlenmesi sırasıyla 450 ve üzeri ve 375 mM ve üzeri NaCl'de tamamen inhibe olmuştur. Diğer taraftan, Ae. biuncialis tohumlan 600 mM NaCl'de çimlenmezken, aym konsantrasyonda Ae. triuncialis tohumlan, 20/3 0°C sıcaklıkta ve karanlık periyodunda çimlenmiştir (%38.9). Tüm genotiplerin tohum çimlenmesi karanlığa göre ışık periyodunda önemli düzeyde farklılıklar göstermiştir: 15/25°C'de, ekmeklik buğday çeşitleri, makarnalık buğday çeşitleri ve yabani buğday trölerinin tohum çimlenmesi sırasıyla
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the effects of eight salt concentrations (0, 150, 225, 300, 375, 450, 525 and 600 mM NaCl), three temperature regimes (15/25°C, 20/30°C and 25/35°C night/day) and two photoperiods (24 h dark and 12:12 h lightrdark) on seed germination of two cultivars (Bezostaya-1 and Ceyhan-99) belonging to bread wheat species (Triticum aestivum L.), two cultivars (Diyarbakrr-81 and Firat-93) belonging to durum wheat species (Triticum durum Desf.) and two wild wheat species (Aegilops biuncialis and Ae. triuncialis) were investigated. On the other hand, three-day-old etiolated seedlings of Ceyhan-99 and Firat-93 cultivars originated from different genomes were grown in control and 150 mM NaCl treatments at 15/25°C temperature regime at 12 h light period for 12 days, and profiles of total soluble proteins extracted from leaf tissues of these cultivars were detected using two-dimensional (2-D) electrophoresis (IEF/SDS-PAGE) followed by silver-staining. The highest seed germination (100%) was determined in bread and durum wheat cultivars in control at 15/25°C and 20/30°C, and in wild wheat species in the control and 150 mM NaCl treatments at all temperature regimes. Optimal germination occurred at 15/25°C temperature regime. In all treatments, increases in NaCl concentration partly or completely inhibited seed germination. Seed germination of bread and durum wheat cultivars completely inhibited at or above 450 and 375 mM NaCl, respectively. On the other hand, no seeds of Ae. biuncialis germinated at 600 mM NaCl, while seeds of Ae. triuncialis in same concentration germinated (38.9%) in dark period at 20/3 0°C temperature. Seed germination of all genotypes showed significant differences in light compared to dark period: At 15/25°C, seed germination of bread wheat cultivars, durum wheat cultivars and wild wheat species partly or completely inhibited in some concentrations of ^375,