Quizalofop-p-etil herbisitinin allium cepa L. kök meristem hücreleri üzerine sitogenetik etkileri
Cytogenetic effects of quizalofop-p-ethyl herbicide on the root meristem cells of allium cepa L.
  1. Tez No: 181417
  2. Yazar: EVRİM SUNA ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, Allium cepa L.'nın kök uçları üzerine quizalofop-P-etil (QPE)herbisitinin toksik ve sitotoksik etkileri incelenmiştir. QPE herbisitinin farklıkonsantrasyonları ve maruz kalma sürelerinin kök büyümesi, mitotik indeks,anafaz-telofaz kromozom aberasyonları ve interfazda mikronükleus oluşumuüzerine etkileri belirlenmiştir. Kontrol uygulamaları distile sudagerçekleştirilmiştir. Tüm denemelerde, 24 saat için distile suda homojenköklenmiş soğanlar kullanılmıştır. Allium kök büyümesi inhibisyonu testinde,QPE herbisitinin etkili konsantrasyon (EC50) değeri yaklaşık 1.5 ppm olarakbulunmuştur. Sitotoksisite testinde, soğanlar distile su (kontrol) ve QPEherbisitinin EC50 değeri (1.5 ppm), EC50 değerinin yarısı (EC50/2=0.75 ppm) veEC50 değerinin iki katı (2×EC50=3 ppm) konsantrasyonlarında 24, 48, 72 ve 96saat süreyle büyütülmüştür. Bu uygulamaları takiben, mikroskobik incelemeleriçin kök ucu örneklerinden preparatlar hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, toxic and cytotoxic effects of quizalofop-P-ethyl (QPE) on roottips of Allium cepa L. were investigated. The effects of different concentrations ofQPE herbicide and exposure times on root growth, mitotic index, anaphase-telophase chromosome aberrations, and formation of micronuclei at interphasewere determined. The control treatments were performed in distilled water. In alltreatments, the onions which homogeneously rooted in distilled water for 24 hwere used. In Allium root growth inhibition test, effective concentration (EC50)value of QPE herbicide was found approximately 1.5 ppm. In cytotoxicity test,onions were grown at distilled water (control), and at EC50 (1.5 ppm), half of theEC50 (EC50/2=0.75 ppm), double the EC50 (2×EC50=3 ppm) concentrations of QPEherbicide for 24, 48, 72 and 96 h. Following these treatments, the slides wereprepared from the root tip samples for microscopical investigations.