Sıçan pankreas dokusu üzerine borik asit uygulamasının histolojik ve biyokimyasal etkileri
Histological and biochemical effects of boric acid exposure on the rat pancreas tissue
- Tez No: 181466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, sıçan pankreas dokusu üzerine artan borik asit dozlarının (0, 82,5, 175,350, 500, 700 mg/kg BA) histolojik ve biyokimyasal etkileri araştırıldı.BA 7 gün boyunca gavajlama ile sıçanlara verildi. BA uygulaması sırasında günlük kilokaybı ölçüldü. BA maruziyetinden yedi gün sonra, hayvanların pankreası diseksiyonlaçıkarıldı. Ayrıca, hayvanlardan biyokimyasal analizler için kan örnekleri alındı.Pankreas dokularının ağırlıkları ölçüldükten sonra doku örnekleri ışık mikroskobu için%10'luk formalinde tesbit edildi. Dokulara rutin histolojik prosedur uygulandı ve bunlarparafin içine gömüldü. Parafin kesitlere Hematoksilen-Eozin (Hem-Eo) ve PeriodicAcid Schiff (PAS) boya metodları uygulandı.BA in düşük dozları pankreas dokusu üzerinde histolojik değişikliklere sebep olmadı.Ancak BA in yüksek dozu (700 mg/kg) sıçanlarda intralobuler alanda bağ doku artışına,asinüslerde dejenerasyona, artan zimojen granüllerine bağlı olarak hücrelerin koyuboyanmasına, intralobüler kanalları saran bağ dokusunda azalmaya, interlobülerkanalların genişlemesine ve epitelinin yassılaşmasına sebep oldu. BA in düşük dozlarıamilaz ve lipazın aktivitesini etkilemezken, 700 mg/kg BA enzim aktivitelerini belirginbir şekilde artırdı. 500 mg/kg ve 700 mg/kg BA dozları ile vücut ağırlığı önemli birazalma gösterdi. 350, 500, 700 mg/kg BA maruziyeti ile kandaki glukoz seviyesi önemliderecede azaldı.Sonuç olarak, yüksek dozlarda borik asit maruziyeti ekzokrin pankreas üzerinde belirginhistolojik ve biyokimyasal değişikliklere sebep oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the histological and biochemical effects of increased boric acid doses (0,82,5, 175, 350, 500, 700 mg/kg BA) on the rat pancreas tissue were investigated.BA was given to rats by gavage for 7 days. Daily loss of the weight was measuredduring BA exposure. After 7 days of BA exposure, pancreas of animals excised bydissection. In addition, blood samples were taken from animals for biochemicalanalysis. After the weight of pancreas tissues were measured, tissue samples were fixedin 10% neutral formaline for light microscope. Routine histological process was appliedto tissues and these were embedded in paraffin. Haematoxylen-Eosine and Perodic AcidSchiff stain methods were applied to parafin sections.The low doses of BA did not cause histological changes on the pancreas tissue. But thehigh dose of BA (700 mg/kg) caused increasing in the connective tissue in intralobulararea, degeneration in acinus, dark stained of cells due to increasing zymogen granules,decreasing in connective tissue that surrounding intralobular ducts, extending ofinterlobular ducts and flatting of epitelium. While the low doses of BA did not effect onthe activities of amilase and lipase, 700 mg/kg BA significantly increased these enzymeactivities. Body weight showed a significant decrease with doses 500 mg/kg and 700mg/kg of BA. Glucose level in blood significantly decreased with 350, 500, 700 mg/kgBA exposure.Conclusively, BA exposure at high doses caused clear histological and biochemicalchanges on the exocrine pancreas.