Elektriksel alan uygulamasının bazı bitkilerde soğuğa dayanıklılık üzerine etkileri
The effect of electrical field on the cold resistance of some plant species
  1. Tez No: 181467
  2. Yazar: TURGAY ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ DUMLUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, 10 dk ve 40 dk elektriksel alan (50 Hz 100 kV/m DC) uygulamasınınfasulye (Phaseolus vulgaris L cv. Gina) ve kara lahana (Brassica oleraceae L. Cv.Acephale) bitkileri üzerine etkileri incelenmiştir. Elektriksel alan uygulamaları pozitifve negatif yüklerle yüklenen iki alüminyum levha arasında oluşturulmuştur. Elektrikselalan uygulamasından sonra fasulye ve kara lahana fidelerinin bir kısmı üşümesıcaklığına (5/2 0C, 14/10 aydınlık/karanlık) yerleştirilmiş, diğer bitki grupları isenormal şartlara alınmıştır. Tüm bitki gruplarına uygulama yapıldıktan 3 ve 6 gün sonrabazı büyüme parametrelerinin ölçümü, protein miktarının belirlenmesi ve TTC canlılıktestleri uygulanmıştır.Yapılan TTC canlılık testleri sonucunda özellikle 10 dk elektriksel alan (50Hz 100kV/mDC) uygulamasının kontrol bitkilerine kıyasla soğuk ve normal şartlarda her iki bitkigrubunda da büyüme artışını sağladığı gözlenmiştir. Ancak 10dk elektriksel alanuygulamasının normal ve soğuk şartlarda kontrol bitkilerine oranla büyümeyi teşviketmesine rağmen 40 dk elektriksel alan uygulaması soğuk şartlarda canlılık değerlerindeazalmaya sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, It was searched on the effects of electrical field (100 kV/m 50 Hz DC)treated during 10 and 40 minutes by periodical times to bean (Phaseolus vulgaris L. cv.Gina) and cole seedlings (Brassica oleraceae L. cv. Acephale). Electrical fieldtreatments were achieved between two aluminium plaques loaded with positive andnegative charges. After the electrical field treatments, a part of these seedlings of bothspecies were transferred to chilling temperatures (5/2 oC, 14/10 h light/dark) and the restof the seedlings put into normal conditions. We made some tests (TTC vitality test,protein content and measurements of some growth parameters) on the seedlings after 3and 6 days cold treatment.According to TTC vitality tests, it was determined that the electrical field (100 kV/m 50Hz DC) treatments (especially 10 min.) supplied to increment of growth of the twoplant species both under normal conditions (NC) and chilling temperatures (CT) withcomparison to their controls. However, 40 minutes-electrical field treatment caused todecreasing of vitality values of these species under CT, although 10 minutes increasedthe vitality values in both NC and CT.