Erzurum şehir merkezi çevre problemleri çözüm önerileri
Suggested solutions for envıroment problems of Erzurum city
  1. Tez No: 181468
  2. Yazar: NAHİT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMMÜHAN DANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlar doğal alarak yalnız yaşayamazlar. İnsanların toplu olarak yaşamalarıberaberinde birçok ihtiyacı da gündeme getirmektedir. Güvenlik ihtiyacı, yönetme veyönetilme ihtiyacı, paylaşma ihtiyacı vb. İnsanlar bu ihtiyaçlarını karşılarken birçokproblemlerle de karşılaşırlar. İhtiyaçların karşılanması sırasında karşılaşılanproblemlerden biri de çevre sorunlarıdır. Teknolojinin ilerlemesi, sanayileşme, kentselyaşamın varlığı ve hızlı nüfus artışı çevre ile ilgili sorunları daha önemli bir halegetirmektedir.Bu çerçevede, gelişen endüstri ve sanayileşme, tabii varlıkları tehdit eden kirlenmeler,çevre sorunlarını çağımızın en önemli konularından biri haline getirmiştir. Havası vesuyu temiz, toprağı bozulmamış, gürültüden ve diğer kirliliklerden uzak, temiz, güzel,yeşil ve sağlıklı kısacası doğal bir çevre günümüz insanının en büyük isteği,insanlığında geleceği huzurla bakabilmesinin en temel şartlarından birisidir.Bu çalışmamda çevre sorunlarından hava kirliliği, katı atık, su ve atık su ile ilgili temelbilgiler verdikten sonra Erzurum ilinin bu çevre sorunları ile ilgili durumu incelenmişolup getirilmesi düşünülen çözüm önerileri genel başlıklarla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People can not naturally live alone. Living together in society requires certainprerequisites such as safety, the need to govern and be governed and the need to share.In the course of meeting these needs, people confront many different problems such asenvironmental issues, technological developments, industrialization, the existence ofurban life and rapid population growth make environmental issues more acute.In this context, development and industrialization, the population which threatensnatural resources render environment problems one of the most important issues of ourera. Clean air and water, unspoiled earth which is green, attractive, healthy and far fromnoise and other pollutions -in short, natural beauty- is the most fundamental desire ofmankind in our age and at the same time, it is one of the most basic conditions to apeaceful view of the future.In this report, basic information about environment problems such as air pollution, solidwaste, water and liquid waste has been provided, Erzurum?s environmental problemshave been examined, and suggested solutions have been explained with general titles.