Erzurum ve İstanbul illeri orta öğretim öğrencilerinde ağız diş sağlığı ile ilgili epidemiyolojik araştırmalar ve iki bölgenin karşılaştırılması
- Tez No: 18148
- Danışmanlar: PROF.DR. PEKER SANDALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
102 ÖZET Araştırma, Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde ve İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgilerin elde edilmesi amacıyla, eğitim seviyeleri aynı, farklı sosyo-ekonomik düzeyde ve değişik iklim şartlarında yaşayan, 1 1-19 yaşlan arasında toplam 1200 öğrenci üzerinde yürütüldü. Çalışma iki bölümde oluşmaktadır. Klinik verilerin değerlendirildiği T.bölüm ve her iki grup öğrencinin ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgi ve alışkanlıklarının saptandığı H.bölüm. Çalışmanın I.bölümünde her ilde 600'er öğrenci olmak üzere toplam 1200 öğrenci üzerinde aşağıdaki indeksler uygulanarak ağız-diş sağlığı yönünden muayeneleri yapılmıştır. 1- Quigley-Hein Plak İndeksi (Q-H,PI) 2- Dişeti Oluğu Kanama İndeksi (SBI) 3- Periodontal Hastalık İndeksi (PDI) 4- Mabilite (M) 5- Abrazyon (A) 6-Diestema (D) 7-Volpe-Manhold Diştaşı İndeksi 8-R-Dişleri Diştaşı İndeksi 9- DMFT İndeksi Çalışmanın II.Bölümünde her iki grup öğrencinin ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgi ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla 36 soru içeren bir anket uygulanmıştır. Bu ankette öğrencilerin sosyal durumlarını, ağız-diş sağlığına yaklaşımları ve alışkanlıkları, ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgileri öğrenilerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın önemli sonuçlan şunlardır. PI ortalaması Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde 2.410, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde 2.137, SBI ortalama değeri Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde 1.229, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde 1.079, PDI ortalaması Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde 2.060, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde 1.137 olarak tesbit edildi. İllerin kendi bünyelerinde kız ve erkek öğrencilerin PI, PDI, SBI değerleri arasında önemli fark bulunamadı. Erzurum ili103 ortaöğretim öğrencilerinde diştaşı miktarları İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinden daha yüksekti. Abrazyon dağılımı : Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde R-Dişlerinin %99.6 'sında, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde R-Dişlerinin %99.8 'inde (0 Derece ) Mobilite : Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde R-Dişlerinin %99.9 'unda, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde R-Dişlerinin %99.8 'inde normal fizyolojik sınırlar içerisindedir. Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinin R-Dişlerinde normal kontakt noktası oranı %88.68, 1. derece diestema %5.14, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinin R-Dişlerinde %92.55 oranında normal kontakt noktalan mevcutken %2.66 oranında 1. derece diestema tesbit edildi. 3 mm.den fazla diestema oranı oldukça düşüktü (%0.96 ve %0.73) DMFT ortalaması : Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde 4.46, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde 4.83 idi. Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinde bütün dişlerin %1.07 'si dolguluyken, İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde bütün dişlerin %2.95 'i dolguluydu. Çürük prevelansı Erzurum ilinde %99.8 İstanbul ilinde %96.5 ortaöğretim öğrencilerinin %65.18 'i günde 1 kez diş fırçalarken İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde bu oran %59.65 idi. Günde iki kez diş fırçalama oranı İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinde daha yüksekti. İstanbul ili ortaöğretim öğrencilerinin %29 'u kürdan, % 11.35 'ide dişipliği kullanırken Erzurum ili ortaöğretim öğrencilerinin %26.37 'si kürdan, %5.13 'ü dişipliği kullandığı tespit edildi. Her iki ilde de öğrenciler dişeti kanamalarının farkında oldukları halde, dişeti kanamasından dolayı dişhekimine gitme oranı düşük olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
104 SUMMARY The present investigation was carried aut on the secondary and high school students of Erzurum and Istanbul in order to obtain knowledges of their health, soccio economic and geographic conditions of the investigated population subject were different and their ages were betweeen 1 1 and 19 years. This study consist of two parts. The first includes the evaluation of the clinical findings and the second the oral-dental habits of both groups. In the first part of the study, 600 students were choosen from the school of either city. The oral and dental health of total 1200 students were evaluated by means of following indices. 1- Quigley-Hein Plaque Index (PI) 2- Sulcus Bleeding Index (SBI) 3- Periodontal Disease Index (PDI) 4- Mobility (M) 5- Abrasion (A) 6- Diestema (D) 7- Volpe-Manhold Calculus Index 8- R-Teeth Calculus Index 9- DMFT Index In the second part of the study, a pool consisting of 36 questions was applied, in order to evaluate the knowledge and habits of students in both groups concerning oral-dental health. In this pool, it was aimed to learn the social situations the approach to oral-dental health and the habits of students and then their knowledge of oral-dental health was evaluated. The important results of the research are the following : The PI average of secondery school students in Erzurum was 2.41, and the PI average of those in Istanbul was 2.13 ; the mean SBI value of secondary school students in Erzurum was found as 2.06 an of those in Istanbul 1.13 No significant difference between PI, PDI, and SBI values of both male and female students in both provinces was observed. The amount of tartar of the secondary school students in105 Erzurum was found more than that of those in Istanbul. Abrasion distribution was 0 degree in 99.6 % of R-Teeth of the secondary school students in Erzurum and 99.8 % of R-Teeth of those Istanbul. Mobility of the R-Teeth was within the normal physiological borders, being 99.9 % in the secondary school students in Erzurum and 99.8 % in those in Istanbul. The diestema rate with more than 3 mm was rather low (Erzurum 0.96 %, Istanbul 0.73 %) DMFT Average: DMFT average was 4.46 among the secondary school students in Erzurum and 4.83 among those in Istanbul. Among secondary school students in Istanbul 2.54 % of all teeth was filled where as this rate was only 0.94 % among secondary school students in Erzurum. The prevelance of decay was 99.8 % among the sacondary school students in Erzurum and 96.5 % among those in Istanbul. Students in Erzurum, 65.18 % brushed their teeth once a day ; this rate was 59.65 % in Istanbul.The percentage of teeth brushing twise a day was higher among the secondary school students in Istanbul. It was found that, of secondary school students in Istanbul 29 % used toothpicks and 11.35 % used dental floss. The Tate of students reporting to dentist with the complaint of dental bleeding was rather low although the students in both provinces were well aware of dental bleeding in their own mouth.