Hızlı ilerleyen periodontitisin immunolojik özellikleri ve tetrasiklin ile tedavisi
- Tez No: 18149
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
91 - ÖZET Bu çalışmada“Hızlı İlerleyen Periodontitis”in immünolojik özellikleri ve tetrasiklinle desteklenmiş modifiye Widman flap operasyonunun etkileri yaşları 18-30 arasında değişen 45 hastada incelenmiştir. Hızlı ilerleyen periodontitisin aktif ve aktif olmayan (durağan) dönemleri olduğu bilinmektedir. Aktif grubumuz 22 bireyden, aktif olmayan grubumuz da 23 bireyden oluşmaktadır. Hastalık aktivitesi operasyon öncesinde 6 haftalık dönemdeki klinik ataşman kaybına göre belirlendi. Hastalığın bu dönemsel seyri içerisinde serum antikor düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
- 93 - SUMMARY In this study the immunological features of“Rapidly Progressive Periodontitis”, and the effects of modified Widman flap surgery with adjunctive tetracycline therapy were examined in 45 patients ranging 18-30 years of age. It was known that rapidly progressive periodontitis was effecting the patient with active and stable phases. In this study the active group consisted of 22 active patients and the stable group consisted of 23 patients in the stable period. Disease activity was diagnosed according to the clinical attachment loss in 6 weeks time before surgery. Serum antibody responses during these active and stable episodic manner were studied.