Türkiye'nin değişik yörelerinden toplanan yonca ekotiplerinin bazı morfolojik ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determining some of the morphological and physiological characteristics of alfalfa ecotypes collected from various regions of Turkey
  1. Tez No: 181524
  2. Yazar: MERYEM YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Ege Tarımsal Araştırma Ensitütüsü Müdürlüğü Uluslararası Gen Bankasıkaynaklarından 2004 yılında temin edilen 20 yonca (Medicago sativa L.) ekotipine ait tohumlarkullanılmıştır. Çalışmamız, bu tohumlardan elde edilen bitkilerin önemli morfolojik özelliklerinibelirlemek ve bu özellikler bakımından ekotipler arasında farklılık olup olmadığını saptayarakbu konudaki ıslah çalışmalarına ışık tutmak amacıyla yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre ekotiplerin %61'inin dik, %20'sinin yarı-yatık ve %19'unun iseyatık forma sahip olduğu tespit edilmiştir. Yataylık durumuna göre Tutak ekotipi dik, Hafikekotipi ise mutlak yatık form olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The seeds which belong to 20 alfalfa ecotype (Medicago sativa L.) obtained in 2004 fromInternational Gene Bank Resources of Aegean Agricultural Research Institute Administrationwere used in this study. Our study aims to determine the significant morphological features ofthe plants grown from these seeds and future breeding studies on the same issue by trying toestablish whether there was difference between the ecotypes regarding these attributes.According to the results of the study, considering the findings with respect to plant habitude, itwas determined that 61% of the ecotypes had erect form, 20% had semi-prostrate form and 19%had prostrate form. Regarding the prostrate, Tutak ecotype was found to be perpendicular andHafik ecotype was found to be absolutely decumbent.