Elektrolitik çinko kaplama ve işletme parametrelerinin kaplama kalitesine etkisi
Electrolitic zinc plating and effect of the effects of process
- Tez No: 181540
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN KAYTAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma taşıyıcı ve parlatıcı olarak, polietilen glikol ve jelatin varlığındagerçekleştirilmiştir. şletme parametreleri Hull-Cell cihazı kullanılarak kontrol edilmiştir.Kontrol edilen parametreler; potasyum klorür konsantrasyonu, çinko klorür konsantrasyonu,borik asit konsantrasyonu, parlatıcı, pH, sıcaklık ve akımdır. Bu parametrelerin etkilerinanlaşılabilmesi için termal dayanım testi ve korozyon testi uygulanmıştır. Bu testler, ticaritaşıyıcı ve parlatıcı kullanılarak kaplanan numunelere de uygulanmış ve sonuçlarkarşılaştırılmıştır. Farklı akım değerlerinde dağıtma gücü ve akım verimleri hesaplanmıştır.Numuneden sıyrılan çözeltiye IR çekimi gerçekleştirilmiş ve taşıyıcı ve parlatıcı ilavelerigösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Asitli Çinko Kaplama, Hull Cell, Korozyon Testi, DağıtmaGücü, Akım Verimi
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the potassium chloride zinc plating bath in thepresence of the poly ethylen gylicol and gelatin as carrier and brightener. The bathparameters were operated with Hull Cell experiments. Operating parameters wereconcentration of potassium chloride, zinc chloride, boric acid and brightener, pH,temperature, cell current. To understand the effect of this parameters thermal shock testand corrosion test were made. These tests were made to the specimens which were coatedwith the commercial carrier and brightener and the results were compared. Throwingpower and current efficiency were measured at different cell currents. IR spectrum of thestreched deposit showed inclusion of addition agent.Keywords : Asidic Zinc Plating, Hull-Cell, Corrosion Test, Throwing Power,Cell Current