Çekirdekte yük değişimli kollektif titreşimler
Charge exchange collective vibrations in nuclei
  1. Tez No: 181590
  2. Yazar: SERDAR ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT SELAMOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde Pyatov ve Salamov tarafından geliştirilen yönteme dayanarak üçfarklı β bozunumu için Gamow-Teller geçiş özellikleri incelenmiştir. Gamow-Teller etkin etkileşme sabiti nükleer Hamiltonyenin merkezcil teriminin Gamow-Teller operatörü ile komütatif olması koşulundan bulunmuş ve dolayısıyla serbestbir parametre olmaktan çıkarılmıştır. Daha sonra ise Kuazi Rasgele Faz Yaklaşımıçerçevesinde komşu çekirdeklerde oluşan GT (Gamow-Teller) 1+ uyarılmışdurumların enerjileri ve dalga fonksiyonları hesaplanmıştır. Gamow-TellerRezonansını karakterize eden büyüklüklerden GTR (Gamow-Teller Rezonans)enerjisi 112 ≤ A ≤ 124 bölgesindeki, düşük enerjili β geçişleri için log(ft)değerleri 98 ≤ A ≤ 130 bölgesindeki çekirdekler için hesaplanmıştır. Ayrıca ikinötrinolu çift beta bozunumunu karakterize eden çekirdek matris elemanları128,130Te çekirdeği için hesaplanmıştır. Tüm sayısal hesaplamalar Fortran 77programlama dilinde yapılmıştır. Bu hesaplamalar neticesinde elde edilensonuçlar şematik model ile elde edilen sonuçlar ve uygun deneysel veriler ilekarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, based on the method developed by Pyatov and Salamov,Gamow-Teller transition properties for three different β decay processes areinvestigated. Gamow-Teller effective interaction constant is found by using thecommutativity of Gamow-Teller operator with the central term in nuclearhamiltonien and taken out to be a free parameter. The energies and wave functionsof GT (Gamow-Teller) 1+ excited states occurring in neighbour nuclei arecalculated within the framework of Quasi Random Phase Approximation. GTR(Gamow-Teller Resonance) energy, which is one of the characteristic quantitiesfor GT transitions, for the nuclei in the mass region of 112 ≤ A ≤ 124 and thelog(ft) values for the β transitions with low energy in the mass region of 98 ≤ A ≤130 are calculated. Furthermore, two neutrino double beta decay nuclear matrix128,130elements are calculated for Te nuclei. All of the numerical calculations arebased on Fortran 77 program language. The obtained results are compared withthose of the schematic model and the corresponding experimental data.