Çift dizi ve seri uzayları üzerine
On double sequence and series spaces
- Tez No: 181614
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
İki bölümden oluşan bu çalışmada; çift dizilerin Lp uzayı inşa edildi ve buuzayın bazı özellikleri incelendi.Birinci bölümde; ikinci bölümde kullanacağımız bazı temel tanımlar ve teo-remler verildi. Ayrıca çift diziler ve serilerle ilgili daha önce yapılan çalışmalardaelde edilmiş sonuçlar ifade edildi.İkinci bölümde; çift dizilerin Lp uzayı tanımlanarak, bu uzayın Banach uzayıolduğu gösterilmiştir. Ayrıca, diğer uzaylarla arasındaki kapsama bağıntıları araştırıldıve bu uzayın solid olduğu gösterilerek αâ, β(Ï ) â ve γâ dualleri hesaplanmıştır.i
Özet (Çeviri)
In this study, which consists of two parts, Lp spaces of double sequence spaceswas constructed and some properties of this sequence space were investigated.The present thesis is organized as follows:In the ï¬rst part, some basic deï¬nition and theorems which used in the secondpart were given. Also, The results obtained in the previous studies concerning doublesequences were stated.In the second part, we have deï¬ned the Lp spaces of double sequences. Thensome inclusion relations were given. Thus αâ, β(Ï )â and γâ duals of space werecalculated.ii