Bir kayısı bahçesinde mevsimlik düzenli pestisit uygulamasının toprak solucanlarına Lumbricus sp. etkisinin izlenmesi
Effect of seasonal-regular pesticide application on earthworm Lumbricus sp. in an apricot orchard
  1. Tez No: 181625
  2. Yazar: ERTAN YOLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, kayısı yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan metil paratyon(insektisit), bakır oksiklorür (fungusit), tebukonazol (fungusit) ve thiram'ın (fungusit)tarımsal amaçlı olarak kullanımı sonucu neden olduğu toprak kirliliğinin, hedefolmayan toprak canlıları üzerindeki etkilerinin saptanması amaçlandı. Bu amaçla birkayısı bahçesinde ağaçlara düzenli mevsimsel ilaçlamanın toprak solucanı(Lumbricus sp.) üzerine etkileri, biyokimyasal belirteçler kullanılarak izlendi. Çalışmaalanı bölgelere ayrılarak (Ana uygulama alanı, fungusit alanı, insektisit alanı veinsektisit + fungusit alanı), 2005 ilkbahar döneminde ilaçlama yapıldı. Mart 2005'deyapılan ilk uygulamada metil paratyon + bakır oksiklorür karışımı kullanıldı. Nisan2005'de yapılan ikinci uygulamada ise tebukonazol uygulandı. Mayıs 2005'de yapılanüçüncü uygulamada ise metil paratyon + thiram karışımı spreylendi. Her uygulamadansonra çalışma alanından 1., 3., 5., 7. ve 10. günlerde periyodik olarak alınan topraksolucanı örneklerinde mikrozomal bir enzim olan etoksiresorufin-O-deetilaz (EROD) vesitozolik enzimler olan glutatyon-S-transferaz (GST), karboksilesteraz (CE) veasetilkolinesteraz (AChE) aktiviteleri saptandı.Bütün pestisit uygulamalarını takip eden 1. günde bütün bölgelerde bazı enzimaktivitelerinde değişiklikler saptandı. Araştırma sonuçlarımız, pestisit karışımınıntoprak solucanları üzerine, pestisitlerin tek tek uygulanmasından daha etkili olduğunugöstermektedir. Mikrokosm düzeyinde değerlendirilen ekotoksikolojik etkilerinsonucunda biyobelirteç olarak seçilen EROD, AChE ve CE enzimlerinin uygunbelirteçler olduğu sonucuna da varılmıştır. Ayrıca, kullanılan pestisitlerin toprakkirliliğine neden olduğu, toprakta hedef olmayan organizmalar açısından olumsuzetkilere yolaçtığı belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: pestisit, toprak solucanı, Lumbricus sp., toksik etki
Özet (Çeviri)
In this study, Common pesticides; methyl parathion (as an insecticide), copperoxychloride (as a fungucide), tebuconazole (as a fungucide) and thiram (as a fungucide)were used to determine the effects on non-target organisms. The effects of selectedpesticides on earthworm (Lumbricus sp.) were determined using selected biochemicalmarkers. The study area was divided into four regions (main study area, fungucide area,insecticide area and insecticide+fungucide area) and pesticides were applied at earlyspring-2005. Parathion methyl + copper oxychloride was used in first application(March 2005) into the main study area. The second pesticide application was done atApril-2005 and tebuconazole was used. Final pesticide spreyed at May-2005 andmixture of parathion methyl + thiram was used in this case. Earthworm samples werecollected from each application area and other areas at 1st, 3rd, 5th, 7th and 10th daysafter pesticide applications. The earthworm samples were used to determineethoxyresorufin-O-deethylase (EROD), glutathion-S-transferase (GST),carboxylesterase (CE) and acetylcholinesterase (AChE) activities from microsomal orcytosolic preparates.Some enzyme activities were changed in all application areas at 1st day after allof the pesticide applications. Results also showed that, pesticide mixture is moreeffective than simple application of selected chemicals on earthworm. It is also decidedthat, selected biomarkers EROD, AChE and CE are the suitable enzymes to determinethe effects of this kind of pesticide exposure in an apricot orchard, in thisecotoxicological microcosm study. The pesticides used in this study caused soilpollution and affects adversely to this non-target organisms in the ecosystem.KEYWORDS: pesticide, earthworm, Lumbricus sp., toxic effect