Sübstitüe 7-hidroksikromilyum klorürlerin ester türevlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of ester derivatives of substituted 7-hydroxychromylium chlorides and investigation of their properties
- Tez No: 181633
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Antosiyaninler doğal bitki pigmentleridir: glikozitleri halindedir ve aglikonlarıyani bulundurmayan pigmentler antosiyanidinler olarak bilinir.şekerAntosiyanidinlerde temel çekirdek benzopirilyum klorür (ya da kromilyum klorür) dür,fakat asıl bileşik flavilyum klorürdür.2-Fenil grupları bulunduran benzopirilyum tuzları flavilyum tuzları olarakbilinir. Polihidroksiflavilyum tuzları, çiçek ve meyvelerdeki kırmızı ve mavi renktensorumlu, doğal kaynaklı antosiyaninleri oluşturur.Fenoller kumarinle fosfor oksiklorür varlığında kondanse olarak o-hidroksikalkonları verir, bunlar da asitlerle flavilyum tuzlarına dönüşebilir.Bu çalışmada, önce ester grupları içeren kumarinler elde edildi, sonra bu ürünlerrezorsinolle kondanse edildi ve asitle muamele edilerek flavilyum tuzlarınadönüştürüldü.Anahtar Sözcükler : Antosiyaninler, Antosiyanidinler, Flavilyum Tuzları.
Özet (Çeviri)
Anthocyanins are natural plant pigments : they are glycosides and theiraglycons, i.e., the sugar-free pigments, are known as the anthocyanidins. Thefundamental nucleus in anthocyanidins is benzopyrylium chloride(or chromyliumchloride), but the parent compounds is flavylium chloride.Benzopyrylium salts with 2-phenyl groups are known as flavylium salts. Thepolyhydroxyflavylium salts constitute the naturally occurring anthocyanins which areresponsible for the red and blue colors in flowers and fruits.Phenols condense with coumarin in the presence of phosphorus oxychloride togive o-hydroxychalcones wich can be cyclized to flavylium salts by acids.In this study, firstly coumarins which include ester groups have been derived,then, these products have been condensed with resorcinol and transformed intoflavylium salts by treatment with acid.Keywords : Anthocyanins, Anthocyanidins, Flavylium Salts.